Saját kollégái voltak Halkó Petra doktori védésének bizottságában – számolt be róla a 444. A XXI. Század Intézet vezető elemzője eredetileg a Budapesti Corvinus Egyetemen kezdte meg a képzést, de aztán átjelentkezett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájába. A disszertáció vezetője az a Schmidt Mária volt, akinek már 2019 áprilisa óta dolgozott a XXI. Század Intézetnél. A védési bizottságban eközben az intézmény két másik munkatársa, Békés Márton igazgató és G. Fodor Gábor stratégiai igazgató foglaltak helyet. Halkó Nemzetközi ideológiák, nemzeti szabadság: Magyarország a társadalomalakító kísérletek szorításában címmel jegyezte doktoriját, a nyilvános védésen pedig harmincból harminc pontot kapott, így summa cum laude doktorizott.
A vonatkozó kormányrendelet szerint „a doktori eljárásban hivatalos bírálóként vagy bizottsági tagként nem vehet részt az a személy, a) aki az érintett személy közeli hozzátartozója, vagy b) akitől az ügy tárgyilagos elbírálása nem várható el.” Azt pedig a PPKE Történelemtudományi Doktori Iskola működési szabályzata külön rögzíti: „A nyilvános vita bírálóbizottságában nem vehet részt (kizárt) az a személy, aki a doktori dolgozatát benyújtó doktorandusszal függelmi, hozzátartozói viszonyban van, vagy akitől az ügy tárgyilagos elbírálása egyéb okból nem várható el, különösen: a) a doktorandusz témavezetője; b) a doktorandusz hozzátartozója és volt házastársa (élettársa, jegyese); c) a doktorandusz tanszéki, vagy közvetlen munkahelyi vezetője és beosztottja.”
A PPKE viszont arról tájékoztatta a 444-et, hogy értelmezték a munkaviszonyból fakadó vezető-beosztott viszonyt, így arra jutottak, hogy nem áll fenn az összeférhetetlenség. Megállapították ugyanis, hogy bár Halkó és Békés, valamint G. Fodor valóban egy munkahelyen dolgoznak, de nem áll fenn köztük közvetlen vezető-beosztott viszony.
A lap beszámolt arról is, hogy Halkónak a képzési idő töredéke alatt sikerült megszereznie a fokozatot. Eredetielg 2026 augusztusára kellett volna abszolutóriumot szereznie, ezután jött volna a nyilvános védés. Beszámított viszont a corvinusos év is, és még ennél is hamarabb elvégzett minden tárgyat és kreditet. A védés szeptember 5-én volt, október 16-áb pedig doktorrá avatták.
Halkó és Békés egyébként más fórumon is kapcsolatba kerültek már egymással. Békés a főszerkesztője annak a Kommentár folyóiratnak, amelynek Halkó Petra is visszatérő szerzője. Halkó az idei negyedik számban is jelentkezett recenzióval, az idei elsőben pedig egyenesen a „Bátorság nélkül meddő a tudomány” Tanulmányok Schmidt Mária tiszteletére című kötetről írt, melynek egyik szerkesztője Ötvös István, aki szintén a védési bizottságának tagja volt.
Halkó Petra ez utóbbi recenziójában úgy emlékezett meg főnökéről és egyben disszertációvezetőjéről, Schmidt Máriáról: „Schmidt Mária minden kétséget kizáróan megalkuvást nem tűrő, igazságkereső személy, aki e szemléletmód követésére ösztönzi a tudományos közösséget is maga körül: az egyetemen, a múzeumban, a kutató- és elemzőintézetekben, könyveiben és a nyilvánosságban. Csak az igazságra való törekvés szolgálhatja ugyanis valós, maradandó alkotások születését. Csak így fordítható jóra a rossz. Jól emlékszem, amikor néhány évvel ezelőtt főigazgató asszony meggyőzött arról, hogy történészi pályára lépjek. Úgy fogalmazott, ezt érdemes teljes egészében idézni, hogy »történésznek lenni a világ legkirályabb dolga, mert abban a kiváltságos helyzetben van, hogy ismeri az igazságot, és feltárhatja azt a világ számára.« (…) Schmidt Mária örökségére a jövő nemzedéke nemcsak emlékezni fog, hanem benne elevenen él majd tovább.”