Az unió részlegesen nyilvánosságra hozta az AstraZenecával kötött szerződést

A 2020. szeptember 9-én közreadott képen az AstraZeneca brit székhelyű gyógyszergyártó vállalat székháza Sydney-ben 2020. augusztus 19-én. A Stat News amerikai egészségügyi hírpotál szerint egy ritka és súlyos gyulladásos gerincbetegség tüneteit mutatta az a nő az Egyesült Királyságban, aki miatt az AstraZeneca brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyár korábban felfüggesztette koronavírus elleni vakcinájának tesztelését. MTI/AAP/Dan Himbrechts

Az Európai Unió és a brit-svéd vakcinagyártó között egyre jobban eldurvuló vita újabb fejezeteként az Unió nyilvánosságra hozta a céggel kötött szerződést, bár a legérzékenyebb részeket – a fizetésről és a szállítás ütemezéséről szóló passzusokat – törölték belőle, számol be a Népszava.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) várhatóan néhány órán belül engedélyezi az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett koronavírus-elleni vakcináját. A cég azonban a múlt héten bejelentette, hogy kapásból nem fogja tudni teljesíteni szerződéses kötelezettségeit, és késni fognak az Uniónak szánt szállítmányok, ellátási nehézségek miatt.

Az Európai Bizottság szokatlan keménységgel reagált a bejelentésre, a belga hatóságok pedig ellenőrzést tartottak a cég belgiumi vakcinagyárában. A ma délutáni EMA-engedély mellé az Európai Bizottság egyes értesülések szerint exportellenőrzést is bevezethet az AstraZeneca vakcinájára, vagyis engedélyhez kötnék a szállítmányok Unió területéről történő kivitelét.