Megkongatta a vészharangot a Magyar Bankszövetség a kormány intézkedése miatt

Megkongatta a vészharangot a Magyar Bankszövetség a kormány intézkedése miatt

Hitelre várva a bank előtt (Fotó: Shutterstock)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A banki terhek magas szintje és a szerződéses viszonyokba való utólagos beavatkozás okozta bizonytalanság mostanra elérte azt a kritikus szintet, amelynek nem lehet más eredménye, mint a lakossági és vállalati hitelezési aktivitás jelentős visszaesése – hangsúlyozta a Magyar Bankszövetség pénteki, MTI-hez eljuttatott közleményében.

Mint írták, a nehéz körülmények között is bíznak a magyar gazdaság teljesítőképességében, és hangsúlyozzák, hogy „csak a célzott intézkedések jelentenek hatékony gazdaságtámogatást, az általános eszközök fokozatos kivezetése elősegíti a fogyasztók és vállalatok alkalmazkodóképességét és valódi piaci működését”. Egyben kifogásolták a kamatstop általános kiterjesztését a kis- és középvállalkozások (kkv) hiteleire. Az erről szóló kormányrendelet szerintük tovább torzítja a piaci viszonyokat, megkérdőjelezi a magánjogi szerződések jogi kötőerejét.

„A bankok alapvető érdeke, hogy ügyfeleik – legyenek magánszemélyek vagy vállalkozások – fizetőképessége fennmaradjon, teljesíteni tudják szerződéses kötelezettségeiket, fejlődni tudjanak. A bankok eddig is célzottan segítettek a rászoruló ügyfeleken, s továbbra is partnerek minden erre irányuló méltányos és arányos megoldás kialakításában. A kamatstop jelenlegi formájában se nem arányos, se nem célirányos" – írták.
A bankszövetség szerint a kkv-k hitelezésének egyes alappillérei a koronavírus időszakában a Széchenyi Kártya Program termékei voltak, amelyek jelentősen hozzájárultak a kis- és középvállalatok likviditási és beruházási igényének teljesítéséhez. Ezen termékeknek a magasabb kamatkörnyezethez való igazítása a jelen időszakban is meghatározó segítséget jelentene a vállalkozóknak a szövetség szerint.
 Azt is hangsúlyozták, hogy a bankszektor alaptevékenysége a gazdaság folyamatos hitelezése, ezért a mostanihoz hasonló válságok esetén különösen fontos, hogy a szektor hitelezési képessége ne sérüljön.
Azt írták, a stabil jogszabályi feltételek mellett, kiszámítható piaci viszonyok között működő bankrendszer az immunrendszerhez hasonlóan segít megőrizni a gazdaság egészséges működését, azonban a képlet fordítva is igaz: a jogbizonytalanság torz piaci viszonyokat és szűkülő hitelezési képességet eredményez, ami a bankrendszer gazdaságvédő és gazdaságerősítő képességét nagymértékben gyengíti. – A gazdaság immunrendszerének gyengülése pedig szükségszerűen együtt jár a gazdaság sérülékenységének növekedésével, az Európai Uniós átlaghoz való felzárkózás lassulásával – hangsúlyozta a Magyar Bankszövetség.