Áttörés: működik a tüdőrák elleni vakcina! – harsogja az egyik magyar lap már a cikk címében, és erre biztosan rákattint az a hétezer új beteg, akinél Magyarországon évente kialakul a kór (miközben évi több mint hatezer beteg meg is hal tüdőrákban). A fent említett cikk azonban arról szól, hogy csak most kezdik kifejleszteni a védőoltást. Így senki sem tudhatja, hogy lesz-e áttörés, vagy sem. Vagyis a cím egyszerű átverés. Eddig nagyon kevés rákvakcinát engedélyeztek, ezért ezek a készítmények inkább ígéretnek tekinthetők, és még bizonyítaniuk kell. Ugyanakkor minden racionális érv amellett szól, hogy a közeljövőben valóban megjelennek majd a gyakori daganatos betegségek gyógyítására szolgáló védőoltások. A mai tüdőrákos betegeken azonban ezek még biztosan nem fognak segíteni.
Már ma is létezik egy védőoltás, amely csodálatos hatékonysággal előzi meg az egyik leggyakoribb, már egészen fiatal emberekben is kialakuló daganatos megbetegedést: a méhnyakrákot. Ez a HPV elleni oltás, amely nem közvetlenül a rák kialakulását akadályozza meg, hanem a humán papillómavírus fertőzését. Márpedig a méhnyakrákos esetek 95 százaléka a HPV-fertőzés következtében alakul ki. Vagyis ma már a méhnyakrák szinte teljes egészében megelőzhető betegség. Minthogy vannak országok, ahol lassan húsz éve folyik a lányok (majd később a fiúk) HPV-oltása, már vannak adatok az oltás gyakorlati hatásosságáról is. Ausztráliában az oltott nőknél kilencven százalékkal csökkent a méhnyakrák, és 95 százalékkal a végbélrák előfordulása a nem oltott, de más tekintetben hasonló népességhez képest.
• Milyen szerepük lehet a védőoltásoknak a rákterápiában?
• Miért nincs még sok rákvakcina a piacon?
• Hogyan lehet vakcinálni a szervezet saját sejtjei ellen?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!