Gyakorlatilag nincs olyan gyerek, aki kezdetben ne érdeklődne természettudományok iránt. A legtöbbünk óvodáskorunkban tud legtöbbet a dinoszauruszokról és a földtörténetről, nálunk évekig a tűzhányók voltak a legérdekesebb jelenségek az egész világon. Aztán ez az érdeklődés sokaknál az iskola idején alábbhagy, és az évek során gyakorlatilag nullára csökken. Ezért okolható az oktatási rendszer és a gyerekeket érő egyéb külső hatások is.
Mindez pedig végül oda vezet, hogy az egész országban alig néhányan jelentkeznek fizika- vagy földrajztanárnak, és igazából ők sem akarnak azok lenni, csak kell nekik egy akármilyen diploma. Ez klasszikus önmagát erősítő spirál: ha nem lesznek tanárok, senki sem lesz, aki megmutassa a jövő gyerekeinek, hogy milyen csodálatos a természet, így tudatlanok maradnak, és eszükbe sem fog jutni, hogy tanári pályára lépjenek.
Az érdeklődés fenntartásában segít Cally Oldershaw Csodálatos Föld című könyve, amely az alsós általános iskolás korosztályt célozza. A könyv kialakítását talán a manapság divatos prémium jelző írja le leginkább. A brit DK kiadó mindig is a sok képpel illusztrált, jó minőségű papírra nyomtatott reprezentatív úti- és ismeretterjesztő könyveiről volt ismert, és ez a mű is illeszkedik a sorba. Sőt, felül is múlja az átlagos DK-kiadványokat, hiszen olyan luxushatást keltő jellegzetességei vannak, mint a fedlap csillogó, aranyszínű betűi, a vászon textúráját idéző borítás, a kötésbe épített könyvjelző textilszalag, vagy igazi, ma már szinte sehol sem látott különlegességként a lapszélek szintén ragyogó aranyfestése. (Korábban már recenzáltuk a sorozat egyik előző kötetét, a Rejtélyes világegyetemet.)
A borító alapján ezek a könyvek a legszebb ifjúsági ismeretterjesztő kötetek közé tartoznak, így remek díszei lesznek bármely könyvespolcnak és dohányzóasztalnak (sajnos ennek megvan az ára is, szó szerint: 8900 forint). A beltartalom már kevésbé elegáns: a különböző betűtípusok, betűméretek, illetve a túlburjánzó hátterek és grafikai elemek csalódást keltenek a borító régimódi fenségességéhez képest. Persze, ez csak egy sznob felnőtt kényeskedése, könnyen lehet, hogy a lapok matricás albumokat idéző harsánysága és zsúfoltsága éppenséggel segít fenntartani a gyerekek figyelmét – és ilyenformán jó szolgálatot tesz.
Az viszont mindenképpen a könyv javára írandó, hogy képes kiadvány létére viszonylag sok benne a szöveg (vagyis a ténylegesen átadott információ). A szöveg mélysége a Da Vinci gyermek-ismertterjesztő csatorna tartalmait idézi, nagyjából az érdeklődő elsősök–másodikosok értelmi szintjére lőhették be. A témák átfogják a földrajz területeit a geológiától a nagy élőhelytípusokon keresztül az éghajlatig. A leírások szakmailag elfogadhatók, nincsenek bennük tényszerű hibák, de kivételesnek sem mondhatók – ilyen tekintetben tucatkiadványról van szó. Összességében tehát a kötet erőssége egyértelműen a külső vizuális megvalósítása. Ha egy könyvesbolt polcán látja az ember, aranyszínű lapéleivel és a lila „vászon”-borításával messziről kitűnik a sok hasonló témájú könyv közül. És valószínűleg ugyanilyen hatást fog kiváltani az otthoni könyvespolcon is.
Cally Oldershaw: Csodálatos Föld. Ford.: Dulai Alfréd. HVG Könyvek, 2024. 8900 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/44. számában jelent meg november 8-án.