Nagy vihart kavart Franciaországban egy francia-algériai szerző, Boualem Sansal októberi, a jobboldalra sorolt Frontière-nek adott interjúja. Sőt, nem is csak a szokott közéleti vita indult be: az írót Algériában letartóztatták, ügyvédje szerint pedig az állambiztonság veszélyeztetésével gyanúsították meg.
Az iszlamizmust visszatérően bíráló szerző októberben állította egy interjúban azt, hogy amikor Franciaország gyarmatosította egész Algériát, annak nyugati része valójában Marokkóhoz tartozott. Samsal szerint Franciaország viszont önkényesen húzott egy olyan határt, ami nem tükrözte a valóságot. Az algériai rezsim szerint, úgy látszik, az író ezzel a nyilatkozatával egyenesen Algéria területi integritását veszélyeztette.
Sansal volt egyébként az első arab származású író, aki 2012-ben Izraelbe látogatott, hogy ott részt vegyen egy irodalmi fesztiválon. Emiatt aztán az arab értelmiség meg is bélyegezte őt, többen a cionizmus ügynökének nevezték, és azzal vádolták, hogy a nyugatnak hízelegve akar irodalmi díjakat szerezni. Sansal megítélése ellentmondásos a francia politikai életben is. Omar Youssef Soulemaine száműzött szíriai író-újságíró kritikusan is emlegette a héten azt, ahogy a francia baloldal egy része kezeli a bebörtönzött szerzőt. Szerinte Sansal bizonyította a bátorságát számos fontos kérdésben, a baloldalon viszont bírálatokat kap Izrael támogatása miatt.
Sansalt a jelenlegi vádak alapján akár életfogytiglani büntetésre is ítélhetnék, az elfogatóparancsot is az algériai terrorizmusellenes ügyészség adta ki. Támogatói, illetve a szólásszabadság hívei viszont egyértelműen politikai fogolyként tekintenek rá. Az írót még november 16-án tartóztatták le az algíri reptéren, az azóta eltelt másfél héten pedig nem is adott hírt magáról a szeretteinek, akik már az egészségéért kezdtek aggódni.
A szerzőnek idén jelent meg legutóbbi sci-fi regénye Vivre (Élni) címmel, és bár visszatérően bírálta az algériai hatalmat, idén őszig nem volt problémája szülőföldje hatóságaival. Az algériai közvélemény egyöntetűen elítéli Sansal nyilatkozatát, viszont arról már erősen megoszlanak a vélemények, hogy jogos volt-e egyáltalán az őrizetbe vétel. Egy helyi tanár például azt a kérdést tette fel a Facebookon: „Olyan törékeny a nemzeti szuverenitás, hogy azt meg tudják ingatni meg egy írónak az olyan kijelentései is, amelyeket bármelyik történész képes cáfolni?”