Visszakapta a nácik által elrabolt festményét egy 101 éves holland nő
Caspar Netscher 1683-ban Steven Woltersről festett portréja

Visszakapta a nácik által elrabolt festményét, Caspar Netscher 1683-ban festett portréját egy 101 éves holland nő, aki úgy döntött, elárverezi az értékes képet, hogy a bevételből a családját segíthesse. Charlotte Bischoff van Heemskerck, aki a második világháború idején csatlakozott a holland ellenállási mozgalomhoz, sosem adta fel a reményt, hogy a Netscher által festett, Steven Wolterst ábrázoló festményt megtalálja. A holland mester több műve látható a londoni Nemzeti Galériában – írta brit The Guardian napilap vasárnap.

A festmény a nő gyerekkori arnhemi otthonát díszítette, apja, Joan Hendrik Smidt van Gelder gyermekorvos és kórházigazgató kedvelt darabja volt. Az orvos rejtőzködni kényszerült, miután megtagadta, hogy a náciknak engedelmeskedjen. A műalkotás a megszállás után a városi Amsterdam Bankban helyezték biztonságba, de a nácik betörtek a pénzintézet kincstárába, kifosztották és lerombolták.

„Egy ideális világban az akropoliszi márványokat sose kellett volna elhozni Athénból”
Balogh Roland

„Egy ideális világban az akropoliszi márványokat sose kellett volna elhozni Athénból”

Jelenkori Odüsszeia a láthatáron: Athén újra nekiveselkedik, és minden lehetséges eszközt bevet annak érdekében, hogy visszaszerezze a Londonban őrzött ókori görög műkincseket.

A háború zűrzavarában az alkotás nyom nélkül eltűnt, és nem is került elő 75 évig. A londoni székhelyű, rabolt európai műkincsek felkutatásával foglalkozó bizottság (Commission for Looted Art in Europe) nyomozása megállapította, hogy a kép egy düsseldorfi galériában bukkant fel az 1950-es évek közepén, majd 1969-ben Amszterdamban elárverezték. 1971-ben egy német magángyűjtő tulajdonába került, vele tárgyaltak, míg 2021-ben a festényt vissza nem adhatták Bischoff van Heemskercknek.

– Lenyűgözött – mondta az MTI által is idézett Charlotte Bischoff van Heemskerck a brit lapnak, amikor felidézte, milyen volt megpillantani a képet. A nő édesapja 1969-ben halt meg. „Nagyon boldoggá tette volna, ha viszontláthatta volna” – tette hozzá.

Van Heemskerck egyébként miután hat hónapig őrizte az alkotást, átadta a londoni Sotheby's aukciósháznak, amely július 6-án elárverezi. A leütési árat 30 ezer és 50 ezer font (14 millió és 23,3 millió forint) közé teszik előzetesen. „Öt testvérem van, nekik összesen húsz gyerekük, akik nagyon aranyosak. Sosem éreztem, hogy a festmény az enyém lenne. A családunké” – magyarázta.