Habár Tunézia viszonylag kevés áldozattal vészelte át a tíz évvel ezelőtti eseményeket, a jázminos forradalom sokak számára óriási csalódást hozott. Sorozatunkban az arab tavaszban érintett országokat mutatjuk be, mi történt akkor és hogyan állnak most. A tíz évvel ezelőtti fegyveres felkeléssorozat valószínűleg még hosszú időn át meghatározza nemcsak az arab világ, hanem kontinensünk jövőjét is. A 2010 végén elindult forradalmi hullám ugyanis többmilliós menekültáradatot indított el Európa felé, és alapvetően átrendezte a nemzetközi erőviszonyokat.
Ha van a tíz évvel ezelőtti tunéziai forradalomnak gyújtópontja, az bizonyosan az az esemény volt, amikor 2010. december 17-én Mohammed el-Búazízi utcai árus felgyújtotta magát Sidi Bouzidban a helyi önkormányzat épülete előtt. A férfit korábban éveken át vegzálta a rendőrség, rendszeresen elkobozták a terményeit arra hivatkozva, hogy nincsenek meg a szükséges engedélyei. Végül aztán a pohár akkor telt be, amikor egy nap egy női önkormányzati tisztviselő kereste meg, aki elkobozta a mérlegét, sőt miután civakodni kezdtek, még pofon is vágta a férfit. Ez az arab világban óriási sértésnek számít.
- Hogyan eszkalálódtak tíz évvel ezelőtt az események?
- Mi történt a következő években?
- Hogyan áll most Tunézia? Tényleg sikertörténetről beszélhetünk?
A teljes cikket elolvashatja a Magyar Hang Plusz felületén online!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!