Még a tavalyi év végén, 2020. december 30-án 97 éves korában hunyt el Frankó Endre nyugállományú főhadnagy, a ma már legendás 101. Puma Honi Légvédelmi Vadászrepülő Osztály utolsó, harcban is bevetett pilótája.
Az 1923. szeptember 3-án Egerben született veterán repülős – a Honvdelem.hu nekrológja szerint – egy rövidebb „gyalogharcászati” kitérőt követően 1944. november 30-án helyezték át a Pumákhoz, Heppes Aladár alezredes parancsnoksága alá. Itt már a légierő akkori legmodernebb típusával, a Messerschmitt Bf 109G-vel, a legendás „Messzerrel” repülhetett. A pilótahiány miatt alig hat órányi gyakorlórepülést követően már az éles bevetések vártak az ifjú hajózóra. Frankó Endre összesen nyolc bevetést hajtott végre a Dunántúl, majd a Nyugat felé visszavonuló ezreddel Ausztria felett. Ezeket túlélve 1945. május 5-én, a német-osztrák határ melletti Pockingban esett amerikai hadifogságba.
Hazatérte után gépészmérnöki diplomát szerzett, majd az UVATERV (Út-, Vasúttervező Vállalat) mérnökeként dolgozott – nevéhez fűződik például a budapesti, János-hegyen ma is működő Libegő: nem csak az ötlet volt az övé, de a felvonó fő- és gépésztervezője is volt.
Frankó Endre búcsúztatóját 2021. január 23-án tartják, s mint azt az Index által is idézett Magyar Nemzeti Mentődrónpilóták Egyesületének Facebook-bejegyzésében írják, ennek tiszteletére szombaton a déli órákban (12 és 12 óra 20 perc között) tiszteletadó repüléssel búcsúzik a Magyar Honvédség a Csepel-sziget és az Árpád-híd közötti Duna szakaszon Gripen kötelék áthúzással.
A három gépből álló kötelék végül 12 óra 30 perckor húzott el az Árpád híd felett, majd a fővárost elhagyva fordultak keleti irányba.