Novák Katalin kezdte a tájékoztatót azzal, hogy a koronavírus-járvány minden családot érint. Nem könnyű, hogy nem találkozhatunk az idősekkel, a gyerekek pedig nem járhatnak iskolába. 2010 óta dolgozik azon a magyar kormány, hogy könnyebb legyen családot vállalni. Az elmúlt hónapokban azt tapasztalták, hogy rég nem látott csúcsot döntöttek a házasságkötések számai.
Az államtitkár öt pontban foglalta össze, hogy milyen, a családokat segítő intézkedésekről döntött eddig a kormány:
- Megvédjük a családtámogatásokat – ismertette a döntéseket az államtitkár. Szerinte nem kis eredmény, hogy egy fillért sem vesznek el a családtámogatásokból, miközben hatalmas összegeket csoportosítanak át a járvány elleni védekezésre. A jövőben is inkább bővíteni fogják, nem szűkíteni.
- Munka a segély helyett – ez volt a második pont. Megismételte, hogy 26 munkakörben járulékkedvezményeket vezettek be, ez több tízezres megtakarítást jelenthet a családokban. Az intézkedés egyébként 90 ezer családot érint. Átképzési programokat indítanak, ez segíthet azoknak, akik elveszítették a munkájukat, a vállalkozók pedig kedvezményes kölcsönöket kapnak.
- Segítik a veszélyhelyzet átvészelését – ez már a harmadik pont. Itt Novák Katalin az év végéig tartó hitelmoratóriumot említette, illetve azt, hogy meghosszabbították a GYES-t, a GYET-et és a GYED-ed a veszélyhelyzet végéig. Az ingyenes parkolásról szóló döntést is felidézte.
- A fiatalok támogatása – ez a negyedik pont. Itt a diákhitelek kapcsán bevezetett moratóriumra hívta fel a figyelmet, illetve az újonnan bevezetett, szabad felhasználású diákhitel lehetőségére. A nyelvvizsga-kötelezettség eltörlése is a fiatalokat is segíti, bár ettől még mindenkit biztatnak arra, hogy tanuljon nyelveket.
- Az idősek segítése – ez az ötödik pont. Igyekeznek mindent megtenni az egészségük védelmében: egyszerűsödött például a receptek kiváltása, nem nekik kell elmenni a patikákba. A kifejezetten nekik fenntartott idősávot is említette, amikor csak a 65 év felettiek vásárolhatnak. A 13. havi nyugdíj visszavezetést is mondta, aminek keretében jövő év elején kapnak először egy heti plusz juttatást.
Müller Cecília országos tiszti főorvos „nagy örömmel” hallgatta az eddig elmondottakat, majd ismertette a friss adatokat: 895 fertőzött, 58 halott, 94 gyógyult. Az elhunytak között van egy 49 éves férfi is, aki „egyéb megbetegedés” miatt tartozott a kockázati csoportba. Jól van viszont az a két ember, aki lekerült a lélegeztetőgépről.
A tiszti főorvos ismét beszélt az idősotthonokról, ahol szintén felütötte a fejét a vírust. A Pesti úti otthonban négyen elhunytak, ők benne vannak a friss számokban. – Minden hatósági intézkedést, amit be lehetett vezetni, bevezettem – mondta Müller Cecília, itt említette a látogatási tilalmat, a felvételi zárlatot és a látogatások megtiltását. A Pesti úti otthonban egyébként már a lakók felét szűrték.
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa azzal kezdte, hogy öt teherszállító gép érkezett kedden Ferihegyre jelentős mennyiségű védőeszközzel. A kijárási korlátozásokkal kapcsolatos szabályszegések száma egyre emelkedik. Eddig csaknem 6000 esetben történt rendőri intézkedés, 1053 feljelentés is született. Csak kedden 800-zal lett több az intézkedések száma. Budapesten 375-tel emelkedett a feljelentések száma. Már 51 esetben kezdeményeztek rémhírterjesztés miatt is büntetőeljárást.
Következnek a kérdések:
- Nem volt elkerülhető még egy helyen sem a tömeges megbetegedések szakasza – válaszolta Müller Cecília arra, hogy vajon itthon ezt el tudjuk-e kerülni. A találkozások és csoportosulások megakadályozása azt szolgálja, hogy hátha el tudjuk kerülni a nagy számú megbetegedéseket.
- Ha valaki azt tapasztalja, hogy a szomszédjában buli van gyakran, értesítse a rendőröket.
- A mentők használnak már gyorstesztet is.
- A vírusnak látják az apró változásait, de nincs jelentőséggel a fertőzőképességre vonatkozóan.
- Arról szólt egy kérdés, hogy pontosan mi a rémhír. Kiss Róbert erre azt az esetet idézte fel, amikor valaki elkezdte terjeszteni, hogy lezárhatják Budapestet.
- A laboratóriumok egyelőre el tudják látni a beérkezett tesztek vizsgálatát.
- A kórházparancsnokok jelenléte már önmagában garancia arra, hogy ne tűnjenek el védőfelszerelések – mondta Kiss Róbert. Ha mégis bűncselekményt tapasztalnak, eljárás indul.
- Fel fogják deríteni a „csoportképző helyeket” – ezt arra mondta Kiss Róbert, hogy több helyen boltok előtt verődnek össze emberek, ott isznak és dohányoznak, fittyet hányva a kijárási korlátozás szabályaira.