Az első körön már túl is jutott a Fidesz éjjel benyújtott választási „atombombája”
Szavazók az országgyűlési választáson 2022. április 3-án (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Cikkünk frissül!

Reggelre kiderült, hogy milyen módosításokat tervez a Fidesz a választási szabályokban, a javalat pedig 11 órakor az igazságügyi bizottság elé került, ahonnan a kormánypárti többség minden tervezetet az Országgyűlésnek továbbított parlamenti vitára. Az anyagokat éjjel és délelőtt, az ülés előtt közvetlenül küldték ki a tagoknak.

A módosítási szándék hétfő délután derült ki a parlament igazságügyi bizottságának meghívójából, de a javaslat nem volt akkor még csatolva, így nem lehetett tudni, mit tervez a Fidesz. Éjjel aztán a DK-s Sebián-Petrovszki László közzétette az akkor megkapott anyagot. „Éjjel van, és megjött a Fidesz javaslata a választókörzetek átrajzolására! Budapestre egy választási atombombát dobtak le, gyakorlatilag minden körzetet átrajzolnak. Kifotóztam a részleteket, a 65 oldalas anyagból a budapesti körzetekre vonatkozó oldalakat, és közzéteszem itt és most” – írta a Facebook-oldalán, amit a 444 vett észre. A módosítás szerint Budapesten kettővel kevesebb, 18 helyett 16 egyéni választókerület lenne, Pest megyében pedig kettővel több, 12 helyett 14. Az erőviszonyok is olyanok, hogy Budapesten a Fidesz kevésbé erős, Pest megyében viszont sokkal inkább. De a fővároson belüli körzetátrajzolások is érinthetik a mandátumokat.

A 11 órakor tartott bizottsági ülésen aztán a fideszes többség döntött is arról, hogy a választási térkép átrajzolására vonatkozó javaslat az Országgyűlés elé kerülhet. Ugyanígy jártak el azzal az Alaptörvény-módosítással is, mely szerint nem lenne kötelező az ügyészek közül választani a legfőbb ügyészt; valamint egy másik továbbküldött módosító szerint egy év börtönnel büntetnék az agresszív kommentelést. Sebián-Petrovszki László, a bizottság egyik DK-s tagja az ülés után tartott sajtótájékoztatóján – újságírói kérdésre – felvetette azt is, hogy az eddig nyilvánosságot kapott elképzelésekhez még csak ezután jöhetnek az egyéni módosító javaslatok. – Vannak hírek arról, hogy ez a lónak a lába, amit betettek a résnyire nyitott ajtón, ezután érkeznek majd a különböző szatelitpártok, Fideszhez lojális erők tervei – mondta. Ezért arra készülnek, hogy a következő napokban, hetekben még durvább szabályokkal egészíthetik ki a mostani terveket.

„Még a rendes parlamenti vitára sem adnak lehetőséget”

A 2026-os parlamenti választások közeledésével indokolt az aggodalom, hogy a fideszes kormány jelenlegi túlhatalmát kihasználva olyan választási szabályokat és körzetmódosításokat léptethet életbe, amelyek inkább a hatalmon lévők érdekeit szolgálják, semmint a választópolgárok szabad és egyenlő döntési lehetőségeit. Az úgynevezett győzteskompenzáció és a választási földrajzi határok átrajzolása, ami a választókerületek mesterséges manipulációjához vezethet, olyan problémák, amelyeket a magyar választási rendszer igazságosabbá tételének érdekében sürgősen kezelni kell. A választókörzetek újrarajzolása objektív kritériumok alapján elengedhetetlen, hogy minden egyes szavazat egyenlő súllyal essen latba, és megszüntessük a választókörzetek manipulációjának lehetőségét – a Jobbik be is nyújtotta erre vonatkozó határozati javaslatát – közölte Brenner Koloman, a Jobbik elnökhelyettese.

Apáti István, a Mi Hazánk alelnöke úgy reagált, hogy ez a sportból ismert hatpontos meccs tipikus esete. „Ha a riválisoktól kettőt elvesznek, és pluszban kettőt szereznek, akkor végső soron néggyel lesznek beljebb. Mindezen felül átrajzolják az összes fővárosi körzet határát. A Mi Hazánk nem támogatja a kormánypártokat, hiszen következetesen az arányos és igazságos választási rendszer mellett tesszük le a voksunkat. Sohasem támogatta őket a magyar emberek kétharmada, mindig a torz választási szabályok pumpálták fel a mandátumaik számát” – fogalmazott.

Kunhalmi Ágnes, az MSZP XVIII. kerületi országgyűlési képviselője szerint „teljesen átírnák a budapesti választókerületeket, megbüntetnék a fővárosi szavazókat, amiért nem a kormánypárt jelöltjeire szavaztak. Kerületeket szednének szét, rajzolnának át, választók sokaságát kezelik egyszerű statisztikai adatként, sakkbábuként. Példátlan választási csalásra készülnek, mindezt nyilvánosan. Elfogadhatatlan a benyújtott módosítás minden eleme, a végrehajtás módja, a teljes titokban előkészített változtatás.” Szerinte ez nem a politikusok belügye, „ez arról szól, hogy a tisztességes megélhetésért, a normális fizetésekért, a tanárokért, az orvosokért, az ápolókért, a közlekedésben dolgozókért, a tisztességes magyarokért dolgozó képviselőket kiszorítsák az Országgyűlésből. Ez nem csak választási matek, ez a valódi képviselet ellehetetlenítése.” Hozzátette, ez azt üzeni, hogy „magyar polgár, mindegy kire szavazol, bármikor átrajzoljuk feletted a választási szabályokat, hogy ne érvényesüljön a szavazatod”. Szégyen, hogy ez ma egyáltalán felmerülhet Magyarországon – írta.

Jámbor András, a Párbeszéd józsefvárosi és ferencvárosi területeket képviselő országgyűlési képviselője a saját körzetét érintő változtatást elemezve azt írta a Facebookon, hogy „egy tisztességes demokráciában nem kiszivárgott dokumentumból tudjuk meg, mi helyiek, hogy hogyan fog kinézni 2026-ban az a választókerület, amit képviselek”. Hozzátette, hogy az új, átrajzolt körzetekkel 2-vel több képviselői helyet szerzett volna a Fidesz 2022-ben, a választáson. „A tisztességes választás szempontjából érthetetlen, miért kavarja meg a Fidesz az állampolgárokat, miért nem bővítik csak egyszerűen a kisebb választókerületeket! Tőlünk elcsatolják a Századosnegyedet, a József Attila-lakótelepet és a MÁV-Aszódit, csatlakozik hozzánk cserébe Ferencváros és Józsefváros fennmaradó része és az V. kerület déli része” – tette hozzá a változtatás részleteit ismertetve.

Karácsony Gergely főpolgármester szerint „a nemzet fővárosa a népességbeli arányához képest jóval kisebb súllyal lesz majd képviselve a parlamentben. És ráadásul mindezt egy sunyi bizottsági módosítással akarják lenyomni a képviselők torkán, még a rendes parlamenti vitára sem adva lehetőséget”. Párttársa, Szabó Tímea arról írt, hogy „tegnap este 11-kor (!) kaptuk kézhez a választási törvény legújabb, 60 oldalas fideszes módosítását, amit ma délelőtt 11-kor (!) tárgyal a bizottság! Durva bosszú készül Budapest ellen! (…) Ráadásul ahhoz sem volt bátorságuk ezeknek a gerinctelen diktátoroknak, hogy normál menetben nyújtsák be a módosítást: az Igazságügyi bizottság adja be a kormány helyett. Nincs társadalmi vita (haha, mikor volt?), de így nem is a miniszter terjeszti majd elő, hanem a bizottság huszadrangú elnöke (elnézést Vejkey Imrétől, de ez az igazság).”

Az éj leple alatt megszületett a Fidesz javaslata a választókerületek átrajzolásáról. Budapest és Pest megye teljesen átalakul, szakmaiságot vagy logikát keresni a javaslatban teljesen felesleges, gyakorlatilag olyan területeket vontak egy körzetbe, amiknek semmi közük egymáshoz. Félnek a valódi rendszerváltástól, ezért megint egypárti módosítással változtatják úgy a szabályokat, hogy az nekik előnyös legyen. Mindez egyetlen célt szolgál: 2026-ban több esélye legyen a Fidesznek megtartani a hatalmát” – reagált Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője.

A Fidesz meg akarja törni a számára bevehetetlen főváros politikai erejét – így reagált Gyurcsány Ferenc DK-elnök. Kiemelte, hogy az új fővárosi választókerületi határok a fővárosi kerületek közigazgatási határait „vágják össze-vissza, keresztbe-hosszában, valójában minden természetes logika nélkül”. „Lesznek kerületek, amelyek valójában teljesen elveszítik az önálló képviseletnek a lehetőségét. 

Érdekesség, hogy a bizottság ma még igazságügyi tárgyú törvényeket is tárgyal, vagyis ezek módosítását, de azt még nem küldték ki a bizottsági tagoknak, hogy mit, pedig 11-kor kezdődik az ülés. 

Máshol lenne indokolt a választókerületek számának csökkentése

Szeptember elején számoltunk be arról, hogy hét Pest megyei választókerület határainak átrajzolását javasolja a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, miután ezekben a választópolgárok száma több mint 20 százalékkal meghaladja az országos átlagot. A Nemzeti Választási Iroda elnöke, dr. Nagy Attila javaslata is arról szólt, hogy két választókerülettel bővülne a Pest megyei kerületi rendszer, amit a fővárostól vennének el. 

A Választási Földrajz blog szerzőjének a Telexen ismertetett akkori cikke szerint ezzel a javaslattal számos gond van. Pest megye népesedési trendjeit figyelembe véve nem kettő, hanem három plusz kerületre lenne itt szükség, hiszen a területi egység népességbővülése négy év alatt 5,32 százalékkal haladta meg az országos átlagot, tehát ennyivel módosulnak átlagosan a megyében található kerületek eltérései minden két országgyűlési választás között. Vagyis. ha csak két új választókerületet jelölnek itt ki, Pest megyében két ciklus múlva ismét aránytalanná válna a választókerületek népessége. Főleg, ha figyelembe veszik a demográfiai trendek belső aránytalanságát is, Budapest környékén ugyanis sokkal dinamikusabban nő a népesség, mint Cegléd környékén, ahol népességfogyás tapasztalható. A nagyobb probléma a javaslattal, hogy mindkét kerületet Budapesttől vonná el – írta a Választási Földrajz –, annak ellenére, hogy ezt semmi nem indokolja. A Választási Földrajz blog javaslata alapján is csökkenne eggyel a fővárosi választókerületek száma, azonban ezzel az átlagos eltérés 2,4 százalékos lenne, míg kettő esetén már 8,8 százalék, mely így aránytalanabb helyzetet teremtene. Ezzel a lépéssel csökkenne Budapest egyéni képviselete, javítaná viszont a kormánypárt egyéni mandátum-szerző képességét 2026-ban.

A Pest megyéből hiányzó választókerületeket a Választási Földrajz szerint máshonnan kellene elvenni. A már említett Tolna és Somogy megyékben rendkívül nagy mértékben tér el az országos átlagtól lefelé a választókerületek népessége, ezt csak a kerületek számának csökkentésével lehetne orvosolni. Ezeket a kerületeket pedig Pest megyébe átcsoportosítva jóval arányosabb képviselet jönne létre, hiszen mindkét vármegyében csökken a népesség. Ebből fakadóan az NVI elnök érve, miszerint Tolna vármegyében „a jelenlegi 3 országgyűlési egyéni választókerület számának csökkentésével egyelőre nem teljesíthetőek a jogszabályi követelmények, ugyanis ahhoz a kötelezően figyelembe veendő 2022-es választópolgárszám túl magas”, már nem lesz igaz 2026-ra. Somogy megyében pedig már a 2022-es adatok alapján is kialakítható a három (eggyel kevesebb) kerület. Csakhogy e két megyében a kormánypártok 60, illetve 55 százalék feletti eredményt értek el 2022-ben, így a Fidesznek nem érdeke, hogy itt csökkenjen az egyéni képviselők száma.

Idén lépni kell a Fidesznek

Amikor nyáron felmerült, hogy határon túli választókerületeket alakítana ki a Fidesz, a Magyar Hang megkérdezte László Róbertet, a Political Capital választási szakértőjét, aki arról beszélt, hogy demográfiai okok miatt mindenképpen szükséges lenne hozzányúlni a választókerületekhez. Egyes választókerület között ugyanis olyan aránytalanságok alakultak ki, amelyek ezt törvényileg indokolják. Ezt már 2020 végéig meg kellett volna tenni.

– Mivel a választókerületeken a választás évében és az azt megelőző évben nem lehet nyúlni, valószínűnek tartom, hogy idén ősszel hozzányúlnak a választókerületi térképhez, és nem csak ahhoz, amelyek ezt demográfiai okokból indokolják, hanem más kerületekhez is. Ez mélyebb finomhangolást feltételez – mondta akkor. Kiemelte Pest megyét, ahol már 2020-ban is indokolt lett volna ezt megtenni. És ha egy választókerület határai változnak, akkor az hatással kell legyen a szomszédos kerületekre is. Megjegyezte továbbá: a választókerületeket érintő változtatástiltás is a kétharmados választójogi törvényben van, de amíg megvan a Fidesznek a kétharmada, addig bármikor hatályon kívül helyezheti, akár 2026 januárjában is, majd törvénybe iktat egy új kerülettérképet, hogy aztán újra visszarakja a törvénybe a „garanciát”.