Megállíthatatlanul apad a háziorvosok száma
Képünk csak illusztráció. Új háziorvosi rendelő a Vízivárosban (Fotó: másodikkerület.hu)

Országszerte már 837 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van Magyarországon – derül ki az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) összesítéséből, amely a november 1-jei helyzetet mutatja. A friss szám 89-cel több, mint 2024 áprilisában, míg az októberi adathoz képest 12-vel nőtt.

Jelenleg összesen mintegy 6500 háziorvosi praxis van Magyarországon, ezek 13 százaléka betöltetlen. A helyzet Budapesten romlott a legnagyobb mértékben tavasz óta: áprilisban még „csak” 57 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis volt a fővárosban, míg jelenleg ez a szám 74. Azaz, 7 hónap leforgása alatt 30 százalékos emelkedés látszik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Budapesten egyébiránt 1125 házi- és gyermekháziorvosi álláshely van, vagyis ha a betöltetlen praxisok országos átlagát tekintjük, itt még valamivel jobb a helyzet: a rendelők szűk 7 százalékában nincs orvos állandó jelleggel.

2010 óta megnégyszereződött a betöltetlen háziorvosi praxisok száma
Bodacz Péter

2010 óta megnégyszereződött a betöltetlen háziorvosi praxisok száma

Az Okfő adatai szerint csak az elmúlt kilenc hónapban közel 15 százalékkel emelkedett az orvos nélkül maradt rendelők száma.

Az üres praxisból szám szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van a legtöbb, ott már 95 körzetnek nincs orvosa (áprilisban ez a szám 88 volt). Jász-Nagykun-Szolnokban pedig a 198-ból 57 praxis, azaz az álláshelyek bő 28 százaléka üres. Itt április óta héttel nőtt a betöltetlen praxisok száma. Hasonlóan rossz a helyzet Békésben is, ahol 188 háziorvosi álláshely lenne, de 53 (áprilishoz képest +6) tartósan betöltetlen.

Az üres rendelők számának növekedése még látványosabb, ha hosszabb időtávot nézünk: 2022 szeptemberében, a covidjárvány lecsengése után még 607 tartósan betöltetlen körzet volt, azóta tehát 38 százalékkal nőtt a számuk. Az Orbán-kormány hatalomra kerülésének évében, 2010-ben pedig 176 éppen üres praxis volt Magyarországon – és ennek valamivel több mint fele volt tartósan betöltetlen. 2018-ban ugyanez a szám már 400 felett volt. Azaz szűk másfél évtized alatt megtízszereződött a tartósan betöltetlen háziorvosi helyek száma, az elmúlt hat évben pedig duplázódásnak lehetünk tanúi.