Az intenzív csütörtök éjjeli havazással nemcsak fehérbe borult a táj, de az utak és járdák is újra korcsolyapályává alakultak. Hamar munkába lendültek a közterületiseken túl az egyszerű állampolgárok is, de pénteken ettől még sokan érezhették, hogy a buszmegállóig eljutni is kihívást jelent. A közösségi közlekedés járatai figyelmeztettek a megállók és a járművek síkosságára, de a maximális odafigyelés mellett is többeknek okoztak problémát a csúszós felületek.
A nyári extrém hőség mellett legalább olyan veszélyesek a téli mínuszok, különösen az idősebbek esetében. A fagyhalált szenvedőkkel kapcsolatban sajnos nincsenek pontos adatok – bár a Magyar Szociális Fórum néven ismert szervezet évről évre közzétesz számokat, de az bizonytalan, honnan származnak a sajtószerte idézett információk. (Amikor az RTL közel három éve erről kérdezte az elnököt, ő végül inkább elsétált az interjúról.) Az mindenesetre biztos, hogy mind a jeges utak, mind a túl alacsony hőmérséklet jelentős egészségügyi kockázatforrást jelentenek. Kíváncsiak voltunk, mindebből mennyit lehetett tapasztalni, ezért érdeklődtünk az Országos Mentőszolgálatnál (OMSZ): hány esetben kellett riasztani a mentőket országszerte és Budapesten a síkos utakon történt balesetek, megcsúszások, következtében? Mi a pénteki nap mérlege, hol tapasztaltak nagyobb számban problémákat?
Az OMSZ összesített számokat tudott lapunkkal közölni, viszont ebből is kiderült, hogy egy átlagos napnál nagyobb problémát okozott a pénteki – még ha nem is olyan súlyosat, mint a legnagyobb hőségek időszaka. Az OMSZ szombat kora délutáni közlése szerint a mentőket az azt megelőző huszonnégy órában országszerte 3731, Budapesten és Pest megyében 1171 esethez riasztották. Az átlagos szám Győrfi Pál 2022-es közlése szerint nagyjából napi 3300-3500 riasztás, kánikula idején pedig 3700-3800-ra szokott ez emelkedni. Tapasztaltunk persze ennél is súlyosabb adatokat: 2021 novemberében volt, hogy 4300-nál is több sürgős esethez hívták a mentőket. Más esetet jelentettek ekkor a koronavírussal kapcsolatos mintavételi igények, amelyek ekkoriban húszezres nagyságrendet is kitettek.
Győrfi Pál megbízásából Kecskés Lilla kommunikációs szervező arról tájékoztatta lapunkat: jellemzően rosszullétek miatt hívták pénteken a mentőket, de történtek közlekedési balesetek és elesésből származó sérülések is. Rendkívüli esemény a közlés szerint nem történt, a mentők pedig „a havazás ellenére is minden beteghez eljutottak.”
A havazás miatt pénteken súlyos fennakadásokat tapasztalhattak, akik vonatra szálltak, de a fővárosi tömegközlekedésben is járatkimaradásokat hozott az időjárási válsághelyzet. A jelenleginél persze sokkal súlyosabb hóhelyzet is várható a későbbiekben. A péntek éjjeli fagyokat követően a hó többé-kevésbé elolvadt, a járdák és utak extrém síkossága is megszűnt egyelőre. Az elővigyázatosság ettől még továbbra is fontos, és készülni érdemes a havazás fokozottabb visszatérésére.
A HungaroMet Zrt. péntek este felhívta rá a figyelmet, hogy a nedves, vizes útszakaszok a mínuszokban gyorsan jegessé válhatnak, különösen a szélcsendes tájakon. Arra kérnek ezért mindenkit, hogy körültekintően, türelmesen közlekedjenek, és csak téli gumival induljanak útnak. Fontos a gyalogosok esetében is, hogy a csúszósabb utakon nagyobb óvatossággal legyenek: várják meg inkább a következő buszt ahelyett, hogy futnának a megálló felé, az úttesteken pedig az átlagosnál is nagyobb óvatossággal keljenek át. Ahogy pedig arra telente a különböző szervezetek felhívják rá a figyelmet: ha kihűlés veszélyének kitett embert látunk, a 112-es szám hívásával kérjünk mentőt, illetve értesítsük adott esetben valamelyik hajléktalanellátót. A fővárosban a Menhely Alapítvány tart fenn huszonnégy órás diszpécser szolgálatot, a 06-1-338-4186-os telefonszámon lehet bejelentést tenni.