Ha ettől sem szeretjük meg Sulyok Tamást, tényleg ideje lemondania
Szolgálati pingpong, profikkal - ezzel a szöveggel oszotta meg a fotót Sulyok Tamás stábja a Facebookon (Fotó: Sulyok Tamás Facebook-oldala)

Sulyok Tamás nagyjából annyira karizmatikus, hogy szürkület után a családja sem ismeri meg – jellemezte Puzsér Róbert a márciusban hivatalba lépett köztársasági elnököt. Valószínűleg nincs egyedül a véleményével, az államfő kommunikációs stábja például láthatóan egyetért a publicistával, az elmúlt kilenc hónap marketingkampánya legalább erről árulkodik. Igyekeznek eladhatóvá, de mindenképpen felismerhetővé tenni Sulyok Tamást. Az eredmény a népszerűség irányából nézve egyelőre kérdéses, de azzal, hogy alig titkoltan bohócot csinálnak az ország első számú közjogi méltóságából, sikerrel terelik el a figyelmet a földmaffiáról és a náci édesapáról.

Novák Katalin dicstelen távozása váratlan kihívás elé állította a Fideszt. A kegyelmi ügy és következményei a saját ellentmondásaival szembesítették az állampártot, és ami Orbán Viktor miniszterelnöknek még nagyobb problémát jelenthetett: az elkötelezett választókat is megosztotta a gyermekek ellen elkövetett szexuális erőszak (és annak hatalmi eszközökkel történt elleplezése). A csúfos bukást követően a NER ideológusai egy jelentéktelen karakterrel igyekeztek elterelni a figyelmet az államfői posztról, olyasvalakit ültetve a szimbolikusan legfontosabb székbe, akit a „a saját családja sem ismer meg”. Sulyok Tamás jó választásnak tűnt, de Rogán Antal boszorkánykonyhájában elkövettek egy apró hibát: nem káderezték le megfelelően az alanyt.

Sulyok Tamás először az apja miatt került bajba. Hogy egész életében tévedésben élt, vagy szándékosan hazudott Sulyok Lászlóról, sosem fog kiderülni, mindenesetre tény, hogy a köztársasági elnök apja nem a kommunista rezsim áldozata volt, ahogy a fia állította. Sulyok László – ahogy az több történész kutatásaiból kiderült – náci szimpatizánsként a Magyar Nemzeti Szocialista Párt Fejér megyei vezetője volt, aki Magyarország német megszállását újságcikkben ünnepelte: „végre levegőhöz jutottunk”, a deportálások megindulása után pedig a székesfehérvári polgármestertől igényelt lakást és hozzá „zsidóbútorokat”, vagyis az elhurcolt áldozatok ingatlanjait, illetve ingóságait, hogy legyen mivel berendezni a pártirodát.

Különösen kellemetlenné tette az ügyet, hogy az államfő később egy kitalált vérségi kapcsolattal igyekezett menteni a menthetőt, azt állítva, hogy Sulyok Dezső egykori kisgazda politikushoz, a két világháború közötti időszak jelentős alakjához is rokoni szálak fűzték. Pechjére a történészek azonnal bebizonyították, hogy a feddhetetlen múltú országgyűlési képviselőnek semmi köze Sulyok Tamáshoz.

A múlt szándékos, vagy tudatlanságból elkövetett torzítását a földmaffia-ügy követte. Dobrev Klára, a DK elnöke hozta nyilvánosságra azokat a zsebszerződéseket, amelyek szerint Sulyok Tamás ügyvédként törvénytelen eszközökkel segített külföldi kézre játszani magyar földeket. A párt megfosztási eljárással mozdította volna el a köztársasági elnököt, a parlament fideszes többsége azonban elutasította a kezdeményezést.

Hiába a botrányok, az ország így sem sokat tudott az államfőről, akik mégis megjegyezték a nevét (ha az arcát nem is), azok többsége pedig nem volt különösebben jó véleménnyel róla. Nem segítettek a megkedveltetésben azok a láthatóan természetesnek szánt, ám az egyértelmű mesterkéltségükkel inkább kínos bejegyzések sem, amelyek Sulyok Tamás hivatalos Facebook-oldalára kerültek ki. A Sándor-palota fotóin az elnök úr a nép egyszerű fiává lényegül át: borsófőzeléket ebédel, kávét készít egy fontos nap előtt („egy gondolatnyi tejjel”), és inget vasal egy még fontosabb nap indításként.

És a cukiskodási vágy hajtotta imázskampány csak nem ér véget. A kötelező diplomáciai történetek közé a marketingesek jó érzékkel beszúrnak néhány „laza”, „emberi” és „szerethető” jelenetet. A minap előbb az elnöki irodában pingpongozott a sportág magyar legendáival, amiről egy szinte véletlenül elkapott felvétel tanúskodik, majd tovább emelte a tétet: mémekkel ironizált a saját ismeretlenségén. A rövid, de annál tanulságosabb kis videóban az utca (gondosan megszűrt) emberét kérdezik, tudja-e vajon, ki a köztársasági elnök. Helyes válasz esetén az állampolgár az államfő aláírásával díszített csokit kapott, a néző pedig egy-egy már 10-15 éve is nagyon humorosnak tekintett mémet. Ha ezzel nem nyeri el a nép bizalmát és szeretetét, akkor immár tényleg érdemes lenne elgondolkodni a lemondáson.

Az arányos bírálat kedvéért persze muszáj szót ejtenünk az államfői Facebook-oldalon található ismeretterjesztő és/vagy lélekgazdagító tartalomról sem. Sulyok Tamás ugyanis nem csak a komédiázáshoz ért: mesél a Sándor-palota történetéről, zarándokutat jár be és még a tehetséges fiatalokra is marad ideje.

Próbálkozhatnak persze bármivel, ha a kormány sem ismeri (f)el a köztársasági elnököt, kár elvárni a társadalom elfogadását. Szimbolikus gesztus, hogy Sulyok Tamás nem az államfők által használt Béla király úti rezidenciába költözik, hanem a „kormány vendégházába”, ahol korábban Szili Katalin házelnök is lakott. Eleinte Novák Katalin jelentett akadály, a bukott elnök hónapokig nem hagyta el a rezidenciát, később pedig a kormány gondolta meg magát, és arra jutott, hogy inkább értékesítené a főváros egyik legértékesebb ingatlanát. Nagyjából ennyit érhet számukra Sulyok Tamás. Marad tehát számára a főzőcske, a vasalás, a pingpong és a mémek – amíg ő maga is egy elhasznált mémmé nem válik. Bár lehet, hogy ez már rég megtörtént.