Lantos Gabriella: Igaza volt Merkelynek, ezer lélegeztetőgépre kötött beteg a kapacitáshatár
Ápolónő egy lélegeztetőgépen lévő beteg mellett a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház járványkórházként működő Semmelweis Tagkórházának intenzív osztályán, az egyik elkülönítőben Miskolcon 2020. április 7-én (Fotó: MTI/Vajda János)

Egyre több kórházban kell egész osztályokat átadni a koronavírus-fertőzötteknek vagy kitenni a megtelt táblát – nyilatkozta a Népszavának Lantos Gabriella, az Új Világ Néppárt szakpolitikusa. Az egészségügyi szakértő szerint Mosonmagyaróvár, Balassagyarmat, Hatvan, a Dél-Pesti Centrumkórház után a kisebb intézmények tucatjai telnek meg hamarosan, de a listát csak az ott dolgozók beszámolói alapján lehet folytatni, mert az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) nem ad ki pontos adatokat.

Hozzátette, igaza volt Merkely Bélának, a Semmelweis Egyetem rektorának, amikor ezer lélegeztetőgépre kapcsolt betegnél húzta meg a magyar kórházi hálózat intenzív ellátásra képes kapacitásainak határát. A korábban egy nagy magánkórházat igazgató szakember szerint a határ 800 és 1200 ágy között van, ennyi beteget lehet jó minőségben lélegeztetni a meglévő szakemberlétszámmal, tehát már ezen a vonalon billeg az ellátás. Lantos Gabriella hozzátette: „1200 beteg fölött már majd mindenkinek a lélegeztetőgép lesz a koporsója”.

Az OKFŐ szerint ezzel szemben nincs baj, „a magyar egészségügy felkészült, továbbra is jut minden arra rászorulónak kórházi ellátás és lélegeztetőgép, a magyar orvosok és ápolók az elmúlt hónapokban rengeteg tapasztalatot szereztek a betegek ápolásában és munkájukat orvostanhallgatók, rezidensek is segítik”. A lap kérdéseire küldött sablonválasz szerint a szigorú korlátozások és az egyre több védőoltás, továbbá a favipiravir háziorvosi felírása majd leveszi a terhet a kórházakról.

Kökény Mihály korábbi szocialista egészségügyi miniszter hasonlóképpen látja a jelenlegi helyzetet. Szerinte ma már egyértelmű, hogy az egyre több súlyos állapotú koronavírusos beteg ápolásához, intenzív ellátásához kevés az orvos és szakápoló, de a romló halálozási adatok mögött az is ott van, hogy a járványhelyzet kezeléséért felelős állami szervek nem foglalkoztak a lakosság megfelelő felkészítésével. Nincs kellő alapossággal kidolgozott protokoll, hogy mit tegyen az ember, ha pozitív lesz a vírustesztje. Elvileg a háziorvosát kell hívnia, akit azonban többnyire nehezen lehet elérni, hiszen a napi betegek hívásai mellett ő és asszisztense intézi a tesztelések megrendelését, az oltások szervezését és beadását is, és intézi az ezzel járó töméntelen adminisztrációt.

Lantos Gabriella: A teljes nyitás előfeltétele, hogy a 70 év felettiek 60 százalékát beoltsák
Magyar Hang

Lantos Gabriella: A teljes nyitás előfeltétele, hogy a 70 év felettiek 60 százalékát beoltsák

A megyei fertőzöttségi adatok alapján képzeli el az ország újranyitását az Új Világ Néppárt.