Milyen magyar kormányzati lépések voltak a Kárpátalját ért orosz támadás után?
Kárpátaljai magyarok a beregszászi magyar konzulátus előtt a háború kitörésekor (Fotó: Lukács Csaba/Magyar Hang)

Mindent megteszünk, hogy Kárpátalját a lehető legkevesebb támadás érje – mindössze ezt ismételte meg kétszer is Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón arra a kérdésre, hogy milyen lépéseket tettek a magyarlakta területeket is elért orosz agressziót követően. Pedig a kérdés kifejezetten arra irányult, hogy diplomáciai úton felvették-e a kapcsolatot Moszkvával a történtek után vagy pedig bekérették-e a külügyminisztériumba az orosz nagykövetet. Ezekre azonban a Miniszterelnökséget vezető miniszter nem adott egyértelmű választ.

Szűk két hete érte el az orosz légitámadás Kárpátalját is: rakétabecsapódások történtek Munkács délnyugati szélén, Pósházánál, illetve a Rahói járásban, Feketetisza közelében, a támadásokban senki sem sérült meg. Volodimir Zelenszkij akkor az X-en számolt be arról, hogy az oroszok összesen mintegy 120 rakétát és 90 drónt lőttek ki egész Ukrajnára, a légvédelmi erőik pedig több mint 140 légi célpontot semmisítettek meg. Az ellenség célpontja az energetikai infrastruktúra volt Ukrajna-szerte, néhány létesítmény közvetlen találatok és lezuhanó törmelék miatt kárt szenvedett.

Korábban a Magyar Hang szerette volna megtudni a kormánytól, hogy a rakétatámadás után háború sújtotta területnek nyilvánítják-e Kárpátalját. Ennek azért van jelentősége, mert idén augusztus végétől csak azoknak a menekülteknek jár szálláshely a magyar állam támogatásával, akik a kormány megítélése szerint „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeiből” érkeztek. Az új szabályozás szerint Kárpátalja nem tartozik az ilyen területek közé, vagyis az onnan érkező menekülteknek a kormány elengedte a kezét. Erről ITT írtunk részletesen >>>

„Tudunk olyan kárpátaljai családról, amely kénytelen volt visszatérni Ukrajnába”
Hutter Marianna

„Tudunk olyan kárpátaljai családról, amely kénytelen volt visszatérni Ukrajnába”

Vajon elég lesz-e az oroszok támadása a magyar kormánynak, hogy elismerjék, Kárpátalját is sújtja a háború?