Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) forgalmazásra ajánlotta szerdán az Európai Unióban az amerikai Moderna gyógyszeripari vállalat új típusú koronavírus elleni oltóanyagát. A Pfizer/Biontech után ez már a második koronavírus-vakcina, amelyet engedélyeznek az Európai Unióban.
Az oltóanyag tesztelésében közel 30 ezer ember vett részt. A tesztalanyok fele, 14 134 személy kapott ténylegesen vakcinát, közülük 11-en kapták el a fertőzést. További 14073 jelentkező pedig placebót kapott, köztük jóval több, 185 személynél diagnosztizálták később a koronavírus-fertőzést. Az eredmények alapján a vakcinával beoltottak 94,1 százalékánál eredményes a védelem.
A Moderna vakcináját is két részletben kaphatják meg az emberek, de a két oltás között 28 napnak kell eltenie. Az Európai Unió mintegy 160 millió adag védőoltást rendelt a Modernától. Az amerikai cég vakcinája – hasonlóan Biontech oltóanyagához – mRNS alapú készítmény, de szemben azzal nem szükséges annyira hidegen tárolni és a szállítása is egyszerűbb lehet.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren üdvözölte a fejleményt. Azt írta, hogy bízik benne, hogy hamar elérhető lesz az unióban. A forgalmazáshoz hiányzik még az Európai Bizottság jóváhagyása. Ursula von der Leyen szerint nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy ez minél előbb megtörténjen. Pfizer és a Biontech közös vakcinája esetében ez rendkívül gyors átmenetet jelentett. Emlékezetes, akkor az EMA december 21én adta ki a forgalmazási ajánlást, az Európai Bizottság pedig még aznap este hozzájárult a forgalomba hozáshoz. A jól értesült német Der Spiegel hetilap honlapján azt írja, hogy a bizottságon való átfutás formaság, és hamar megtörténhet. A lap szerint Németországba a jövő hét elején érkezhet meg az első Moderna-szállítmány.
A Moderna hétfőn jelentette be, hogy legalább 600 millió adag védőoltást állít elő 2021-ben, 100 millió adaggal többet, mint amennyit korábban tervezett. A cég jelenleg dolgozik a beruházásokon és hiteleken, hogy egymilliárd adagra bővítse a kapacitását – emlékeztetett az MTI. A vállalat közölte azt is, hogy egy 200 millió adagra vonatkozó szerződés keretében már 18 millió adag vakcinát szállított az Egyesült Államok kormányának. A kanadai kormánnyal 40 millió adag szállításáról kötött szerződést. A vakcina alkalmazását hétfőn Izrael is engedélyezte.
Mostanáig egyetlen más oltóanyaggyártó sem kért hivatalosan forgalombahozatali engedélyt az EMA-tól. A folyamat felgyorsítása érdekében az EMA ennek ellenére megkezdte a Johnson and Johnson és az AstraZeneca által előállított oltóanyagok folyamatos értékelését. Az EMA a múlt héten tájékoztatott arról, hogy noha Nagy-Britanniában már engedélyezték az AstraSeneca brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem koronavírus elleni készítményét, nem valószínű, hogy januárban megkapja az ajánlást az Európai Unióban.
Emer Cooke, az EMA ügyvezető igazgatója a hétfői sajtótájékoztató keretében azt mondta, a Moderna vakcinája a második, amely lehetőséget kínál a jelenlegi vészhelyzet leküzdésére. Minden érintett erőfeszítéseinek és elkötelezettségének bizonyítéka, hogy a gyógyszerügynökség már a második pozitív ajánlást adhatja oltóanyag alkalmazásához a világjárvány megjelenése óra – tette hozzá.