Trump: Az Egyesült Államok megszüntet minden kapcsolatot a WHO-val

Trump: Az Egyesült Államok megszüntet minden kapcsolatot a WHO-val

Donald Trump (Fotó: MTI/AP/Alex Brandon)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az Egyesült Államok megszüntet minden kapcsolatot az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) – jelentette be pénteken Donald Trump amerikai elnök.

Az elnök a Fehér Ház Rózsakertjében elmondott rövid nyilatkozatában hangsúlyozta: az Egészségügyi Világszervezet nem hozta meg a koronavírus-járvány miatt szükségessé vált reformokat. Hozzátette: Washington a szervezet működéséhez biztosított eddigi hozzájárulásának összegét más szervezetekhez irányítja át.

Trump egyúttal ismét bírálta Kínát az egész világot sújtó járvány kezeléséért.

Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok visszavonja Hongkong különleges kereskedelmi státusát a terület autonómiájára vonatkozó kínai jogsértés miatt. Közölte: Kína megsértette a Hongkongra vonatkozó brit-kínai kétoldalú nyilatkozatban foglaltakat, amelyek a többi között kötelezik Pekinget Hongkong autonómiájának tiszteletben tartására. Hangsúlyozta: „tragédia” az egész világ számára a Hongkongban bevezetendő kínai nemzetbiztonsági törvény.

Trump bejelentette: az amerikai kormányzat felfüggeszti kínai állampolgárok amerikai beutazásának engedélyezését, mert – mint mondta – lehetséges biztonsági „kockázatot” jelentenek az Egyesült Államok számára.

A WHO kapcsán kirobbant, Egyesült Államok és Kína közötti villongást elnézve az elemzők már új hidegháborúról beszélnek, melynek főszereplői Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök lehetnek.

Washington még áprilisban felfüggesztette a WHO támogatását, arra hivatkozva, hogy a szervezet elősegítette a járvánnyal kapcsolatos kínai „félretájékoztatást”. Az amerikai elnök május 18-án a WHO igazgatójának küldött több oldalas levélben magyarázta el, hogy szerinte a kínai kormányzat nem csak hiányos és késedelmes járványügyi tájékoztatást nyújtott, hanem az amerikai álláspont szerint a WHO vezetőségére is nyomást gyakorolt.

Donald Trump a levélben leszögezte, hogy ha harminc napon belül a WHO nem mutat fel érzékelhető változást a munkájában, akkor Washington a hozzájárulása átmeneti felfüggesztését véglegesre változtatja és átgondolja WHO-tagságát is.