Átlépte a kétmilliót Bécs lakosságszáma

Átlépte a kétmilliót Bécs lakosságszáma

Magyarok is segítették a népességnövekedést. (Fotó: Lukács Csaba/Magyar Hang)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Előzetes adatok szerint szeptember végén lépte át a kétmilliót az osztrák főváros lakosságszáma. Ezzel az Európai Unió ötödik legnagyobb városa lett, az elmúlt húsz évben főleg lengyelek, magyarok, románok, bolgárok és szlovákok telepedtek le Bécsben, illetve Szíriából, Afganisztánból és Ukrajnából menekültek ide az új lakosok. Utoljára száz éve laktak ennyien Bécsben.

A Bécsi Statisztikai Hivatal előzetes havi népességadatai szerint január 1-je és szeptember 30-a között további 19 500 ember választotta lakhelyéül Bécset, tavaly pedig bő 51 ezren, ami a legnagyobb népességnövekedés volt a hivatalos statisztikák vezetése, 1962 óta. Az osztrák főváros a 19. században élte fénykorát, 1910-ben 2,08 millióan laktak ott, majd a 20. században folyamatosan csökkenni kezdett a lakosság száma és megindult az elöregedés is. Legkevesebb lakosa 1988-ban volt, akkor 1,48 millióan voltak Bécsbe bejelentve. Az előrejelzésekkel ellentétben a vasfüggöny leomlása után, a 1990-es években újra növekedésnek indult a lakosságszám, a 21. század kezdete óta pedig évente átlagosan évi húszezer fővel nő.

Mára a bécsiek 39 százaléka külföldön született, ezzel az osztrák főváros – Brüsszel mellett – az Európai Unió egyik legsokszínűbb városa. A bevándorlók közül a legtöbben Szerbiában, Törökországban és Németországban születtek, ugyanakkor az elmúlt években a szerb születésű bécsiek száma nagyjából stagnál, a törököké csökkent, a németeké viszont 2002 óta több mint megduplázódott. Az elmúlt húsz évben főként a lengyelek, magyarok, románok, bolgárok és szlovákok aránya nőtt meg, illetve a 2015-16-os menekülthullám, valamint az ukrajnai háború nyomán nőtt a szíriaiak, afgánok és ukránok aránya.

A bevándorlás pozitívan hatott a város lakosságának korösszetételére is. Míg a 70-es években demográfiai szempontból a világ egyik legöregebb városának számított, addig ma Ausztria legfiatalabb tartománya. A lakosság nagyjából 70 százaléka a munkaképes 15-64 évesek közül kerül ki, míg az idősek – 65 év felettiek aránya viszonylag alacsony (17 százalék). Várakozások szerint az év végére Bécs lakosságszáma jelentősen túllépi majd a kétmilliót, mivel hagyományosan szeptemberben és októberben nő a legjobban a lakosok száma, amikor a más tartományokból, illetve külföldről érkező diákok bejelentkeznek az új lakhelyükre. Az, hogy pontosan mikor lépte át Bécs lakosságszáma a kétmilliót, várhatóan novemberben derül ki, ekkor közli ugyanis az Osztrák Statisztikai Hivatal az októberi előzetes népességadatokat. Budapest lakossága ezzel szemben folyamatosan csökken: tavaly január elsején a becslés szerint kicsivel haladta meg az 1,7 milliót.