Félmillió izraeli és hétszázezer palesztin hagyta el otthonát

Félmillió izraeli és hétszázezer palesztin hagyta el otthonát

Izraeli katonák páncélozott csapatszállító járművel a libanoni határ térségében, Észak-Izraelben 2023. október 16-án (Fotó: MTI/EPA/Ajal Margolin)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Cikkünk frissül!

Mintegy félmillió izraeli és hétszázezer gázai hagyta el otthonát a háború miatt – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet kedden. Olaf Scholz német kancellár a jordániai királlyal folytatott megbeszélése után arról beszélt, hogy a Gázai övezet lakossága is a Hamász áldozata, és a szélsőséges iszlamista szervezetnek nincs joga a palesztinok nevében fellépni.

Mintegy félmillió izraeli kényszerült elhagyni otthonát az iszlamista Hamász terrorszervezet október 7-i meglepetésszerű támadása óta – közölte Jonatan Konrikosz katonai szóvivő külföldi újságírókkal. A Gázai övezet környékén huszonöt, a libanoni határnál húsz izraeli települést evakuáltak a hatóságok a civilek védelmében. Az izraeli hadsereg a mobiltelefonok számának változásából látja, hogy mely térségeket ürítették ki a Gázai övezet egyes részein – értesült a ynet. Az izraeli hadsereg ott hajt végre légicsapásokat, ahol megfigyelőrendszere alapján kevesebb kárt okoz az ártatlanoknak – jelentette a portál a The New York Timesban megjelent írásra hivatkozva.

A mobiltelefonok száma becslést ad a hadseregnek a Gázai övezet északi részéről délre menekült emberek számáról. Hétfő délután a telefonok alapján az észak-gázai térség korábbi 1,1 millió lakójából már mintegy 700 ezren távoztak délre. A légierő korábban már alkalmazta ezt a módszert Gázaváros leggazdagabb részén, a Rimal negyedben, melynek megtámadása előtt a rendszert irányító katonák felhívtak néhány ott élőt, és arra kérték őket, hogy hagyják el a környéket. Később értesítették a vadászrepülőket, hogy Rimal „zöld lett”, miután a lakosság kevesebb mint negyede maradt ott.

A hadsereg azért szólította fel a gázaiakat a délre távozásra, mert a Hamász alagútrendszert épített ki az épületek alatt. A Hamász maradásra szólította fel a civileket, és Izraelt azzal vádolták, hogy megpróbálja megakadályozni a palesztinok elmenekülését. Izrael szórólapokat dobott le Gázavárosban menekülésre buzdítva őket, és a támadások előtt a vezérlőteremből katonák telefonálnak a célterület közösségi vezetőinek, kórház- és iskolaigazgatóinak, és amikor telefonjaik alapján „zöld” a terület, értesítik a pilótákat.

Olaf Scholz német kancellár Berlinben II. Abdalláh jordániai királlyal folytatott megbeszélése után hangsúlyozta, hogy nem lehet egyenlőségjelet tenni a palesztinok és a Hamász közé, és mindent meg kell tenni a terroristák által a Gázai övezetben „élő pajzsként” használt lakosság szenvedésének enyhítéséért. Ezért gondoskodni kell arról, hogy bejussanak az övezetbe a humanitárius segélyszállítmányok, az emberek ellátásához szükséges élelmiszer, víz és gyógyszerek. A Hamász Izrael elleni támadásának nemzetközi összefüggéseiről kiemelte: nyomatékosan felszólítja a Hezbollah libanoni fegyveres szervezetet és Iránt, hogy ne avatkozzanak be a konfliktusba. A német kormány a szövetségeseivel együtt teljes erővel igyekszik elejét venni a konfliktus kiszélesedésének – mondta. Aláhúzta, hogy Németország a lehető leghatározottabban elítéli a Hamász Izrael elleni támadását és tántoríthatatlanul kitart Izrael mellett. Izraelnek jogában áll védekezni a terror ellen, és helyre kell állítani biztonságát – mondta.

„A helyzetet a Gázai övezetben és Ciszjordániában kell rendezni”

II. Abdalláh kijelentette, hogy nem érkezhet több menekült Jordániába és Egyiptomba. A helyzetet a Gázai övezetben és Ciszjordániában kell rendezni, és nem szabad más országokat terhelni vele – mondta az Izraellel szomszédos királyság uralkodója, hozzátéve: a lehető leggyorsabban „gátat kell vetni a konfliktusnak és meg kell védeni az ártatlan polgári lakosságot mindkét oldalon”. Ezt is szolgálja Olaf Scholz kedden kezdődő izraeli és egyiptomi látogatása, és Jordánia is folyamatosan tárgyal, egyeztet partnereivel – mondta II. Abdalláh, közölve, hogy szerdán a hazájába látogat Joe Biden amerikai elnök. Ugyanakkor arról is gondolkodni kell, hogy mit lehet tenni hosszabb távon, a konfliktus hevességének enyhítése után. Az biztos, hogy az „erőszak ciklusát” valahogyan meg kell állítani, amihez egy „politikai perspektívára” van szükség, a palesztinoknak, Izraelnek és az arab országoknak közeledniük kell egymáshoz – fejtette ki a jordániai uralkodó.