Koronavírus: a német kormány megtiltotta az orvosi védőfelszerelések exportját

Koronavírus: a német kormány megtiltotta az orvosi védőfelszerelések exportját

Beteggel érkeznek mentősök a Düsseldorfi Egyetemi Kórház fertőző osztályára 2020. február 26-án, amikor megjelent a tüdőgyulladást okozó új koronavírus Észak-Rajna-Vesztfália német tartományban (Fotó: MTI/AP/DPA/Guido Kirchner)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A koronavírus-járvány miatt azonnali hatállyal kiviteli tilalmat rendelt el az orvosi védőfelszerelésekre szerdán a németországi védekezést irányító kormányzati válságstáb, írja az MTI. A német szövetségi egészségügyi minisztérium és a belügyminisztérium közös válságstábjának döntése szerint az egészségügyi maszkok, kesztyűk, járványvédelmi kezes-lábas ruházatok és egyéb védőfelszerelések exportja ezentúl csak rendkívüli engedéllyel, például összehangolt nemzetközi segélyakciók keretében lehetséges.

A válságstáb arról is döntött, hogy központi ellenőrzés alá vonják a kórházak, orvosi rendelők és szövetségi hatóságok ellátását ilyen eszközökkel. A válságstáb a külföldön karanténba helyezett német állampolgároknak a helyi hatóságok utasításainak betartását javasolják. Ez azt is jelenti, hogy a karantén végéig, március 10-ig nem térhetnek haza a Spanyolországhoz tartozó atlanti-óceáni szigeten, Tenerifén a járvány miatt lezárt szálloda német vendégei - áll a testület üléséről kiadott közleményben.

Németországban a Robert Koch járványügyi intézet (RKI) szerdai adatai szerint eddig 240 fertőzést regisztráltak. A 16 tartomány közül tizenötben van legalább egy fertőzött, a kivétel az ország keleti részén fekvő Szász-Anhalt. A legtöbb fertőzést – 111 esetet – Észak-Rajna-Vesztfáliában jegyezték fel.

A Széchenyiben és romkocsmában is jártak Budapesten a koronavírussal fertőzött diáklányok | Magyar Hang

Két napig tartózkodott Budapesten az a két külföldi diáklány, akikről később Csehországban kiderült, hogy koronavírussal fertőzöttek. Alaposan kikérdezték őket, hogy nálunk mit csináltak, merre jártak.

Az esetek száma nyolc napja, február 25-én kezdett növekedni, a járvány észak-olaszországi terjedésével párhuzamosan. A Kínában megjelent vírus németországi felbukkanásától, január végétől február 25-ig csupán 16 fertőzöttet találtak, közülük tizennégyet már gyógyultnak nyilvánítottak.

Az utóbbi nyolc alatt a járványügyi helyzet változásával a közhangulat is megváltozott. Az ország több részén tapasztalható pánikvásárlás vagy felvásárlási láz, leginkább a tartós élelmiszerek és a kézfertőtlenítő gél iránti kereslet ugrott meg. A gyógyszertárakban országszerte hiánycikk az egészségügyi maszk.

A hiány szokatlan üzleti megoldásokat eredményezett, így például a főváros, Berlin központjában, az Alexanderplatzon egy cipőáruház kirakatában nagyméretű plakátokon hirdetik, hogy rendkívüli akció keretében szájmaszkot árusítanak, amíg a készlet tart. Bűncselekmények is előfordulnak, országszerte több kórházból elloptak ismeretlenek kézfertőtlenítő szert adagoló palackokat.

Azonnali hatállyal leállítják a tanítást egész Olaszországban | Magyar Hang

Az intézmények március 15-éig zárva lesznek.

A lakosság óvatosságát jelzi, hogy a forgalom csökkenéséről számolnak be a vendéglátók és az utazásszervezők szakmai érdekképviseletei. A járvány miatt egy sor nagyszabású rendezvényt is lemondtak vagy elhalasztottak, nem tartják meg például a Lipcsei Könyvvásárt, a német nyelvterület legnagyobb irodalmi közönségfesztiválját, amely március 12-én kezdődött volna, és áprilisról júliusra halasztották a hannoveri ipari vásárt, az ágazat legnagyobb nemzetközi szakkiállítását.

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhanban. Az ismert fertőzöttek száma világszerte meghaladja a 93 ezret, a halálos áldozatok száma 3100 felett van. A járvány 77 országot ért el, leginkább Európában, Dél-Koreában és Iránban terjed.

Ismét kinyitott a párizsi Louvre

Szerda délben újra kinyitott a párizsi Louvre, a világ leglátogatottabb múzeuma, amely az elmúlt napokban azért volt zárva, mert a koronavírus-fertőzéstől félő alkalmazottak úgy döntöttek, hogy élnek azon törvény adta jogukkal, miszerint megtagadhatják a munkát, ha a munkavégzés „súlyos és közvetlen veszélyt jelent az életükre vagy az egészségükre”. Az újranyitást a múzeum előtt reggel óta várakozó turisták tapssal fogadták.

Az igazgatóság közleménye szerint a dolgozóknak az új típusú koronavírus franciaországi terjedése miatti „jogos félelmei” kapcsán a múzeum vezetősége hangsúlyozza, hogy „legfőbb prioritása az alkalmazottak és a látogatók biztonságának szavatolása”. Ugyanakkor arra is emlékeztettek, hogy „az illetékes hatóságok a jelenlegi helyzetben a múzeumok nyitva tartását ajánlják”. Az MTI által is idézett közleményben az igazgatóság azt is jelezte, hogy a már eddigi intézkedéseken túli továbbiakat léptettek életbe, de azokat nem részletezte. A múzeum vasárnap és hétfőn nem nyitott ki, miután az alkalmazottak vasárnapi rendkívüli üzemitanács-ülésükön egyhangúlag megszavazták, hogy érvényesítik a munka fel nem vételére vonatkozó jogukat, kedden pedig a szokásos heti szünnap volt a Louvre-ban.