Szinte teljesen lekapcsolták az internetet Mianmarban
A puccs ellen tiltakozókat vízágyúval oszlatja a rendőrség a mianmari Mandalayban 2021. február 9-én. Az öt főnél nagyobb gyülekezést betiltó rendelet ellenére folytatódnak a tüntetések, miután a hadsereg február elsején átvette a hatalmat és szükségállapotot hirdetett ki Mianmarban (Fotó: MTI/AP/STR)

Szinte teljesen leállt az internetforgalom Mianmarban vasárnap éjjel, jelentette a világhálót figyelő Netblocks civil szervezet. Az MTI által is idézett szervezet arról tájékoztatott, helyi idő szerint hajnali 1 órakor, a szokásos 14 százalékára esett az adatforgalom a délkelet-ázsiai országban, miközben katonákat vezényeltek az ország több részébe. Az AFP francia hírügynökség szerint félő, hogy a hatalmat átvevő hadsereg a puccs ellen kibontakozott tiltakozások leverésére készül.

A Reuters hírügynökség, helyiek beszámolói alapján, azt írta, hogy hajnali 1 órakor mind a négy távközlési cég szolgáltatása elérhetetlenné vált. Szinte ezzel egy időben az ENSZ mianmari jelentéstevője, Tom Andrews felhívta a kormánybuktató tábornokok figyelmét, hogy felelniük kell tetteikért. „Olyan, mintha a tábornokok hadat üzentek volna a mianmari népnek” - fogalmazott a Twitteren Andrews.

Szorongatják a mianmari tüntetők a puccsisták nyakát
Majláth Ronald

Szorongatják a mianmari tüntetők a puccsisták nyakát

Annak ellenére vannak százezrek az utcán a délkelet-ázsiai országban, hogy a rendőrök helyenként éles lőszerrel támadnak a tüntetőkre.

Vasárnap ismét százezrek vonultak utcára országszerte, hogy a február elsején végrehajtott katonai hatalomátvétel ellen tiltakozzanak. Vasárnap kora este a puccs óta első alkalommal jelentek meg páncélos katonai járművek az előző főváros, az ország gazdasági központja, Rangun utcáin. Az amerikai nagykövetség figyelmeztetést adott ki az amerikai állampolgároknak, hogy ne menjenek sehova, húzódjanak biztonságos helyre.

Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, a mianmari hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, és tartóztatta le az országot vezető politikusokat, köztük a korábbi Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjit és az államfőt is. Arra hivatkoztak, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választásokkal kapcsolatos panaszaikat. A választáson az egyébként több ügyben, így a muszlim rohingyák elleni atrocitások miatt is kritizált Szú Kji pártja elsöprő győzelmet aratott. A puccs óta, a kihirdetett rendkívüli állapot ellenére, rendszeresek a több ezer fős tömegtiltakozások Mianmarban.