Ezt Gulyás Gergely szerdán egy budapesti sajtótájékoztatón jelentette be Kósa Lajos, Debrecen fideszes országgyűlési képviselője és Papp László, Debrecen polgármestere társaságában.
Az MTI által is idézett Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a festményt 3 milliárd forintért vette meg a kormány Pákh Imrétől.
A bejelentés ellenére maga az adásvétel, és a kép ára korábban sem volt titok, a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjtője még ősz elején az azóta megszüntetett Zoomnak beszélt arról, hogy „a Golgota eladása miatt személyesen találkoztam Gulyás Gergely miniszterrel és a szóbeli, 10 millió eurós ajánlatot elfogadtam. Úgyhogy gondolom, a nyár elmúltával felgyorsulnak az egyeztetések, és hamarosan egymás tenyerébe csaphatunk.”
Hárommilliárdért az államé lehet Munkácsy Golgota című festménye | Magyar Hang
Közel a megállapodás Pákh Imre műgyűjtő és az állam között.
A Munkácsy-trilógia megszerzéséért ádáz harcot folytatott a kormány; a cél az volt, hogy a debreceni Déri Múzeum erre kialakított kiállítótermében maradhasson Munkácsy Mihány (1844-1900) három festménye. A sorozat második darabja, az 1896-os Ecce Homo mellé így a Magyar Nemzeti Bank Értéktár Programjának keretében 2015-ben elkülönített 100 millió eurós, mintegy 30 milliárd forintos forrásból 1,6 milliárd forintért megvásárolták az 1882-es Krisztus Pilátus előtt című képet is.
Pákh Imrével is hosszú évekig egyezkedtek, többek között a vételárról; a kormány védetté is akarta nyilvánítani a Golgotát, hogy ne lehessen kivinni az országból. Volt, hogy a viták miatt a képet le kellett takarni a kiállítóteremben. A bejelentéssel így eldőlt, a trilógia Debrecenben marad egyben.