Kanye West amerikai rapper, producer, divattervező és számos egyéb szórakoztatóipari területen aktív vállalkozó az utóbbi hetekben sorra veszíti el a vele üzleti kapcsolatban álló partnereit, minthogy nehezen érthető megfontolásból a szélsőjobboldal felé tolódik, és antiszemita, illetve a feketék elleni rasszista kijelentéseket tesz (miközben ő is fekete).
Egy párizsi divatbemutatóján például az amerikai szélsőjobboldal által hordott „White Lives Matter” feliratú pólókat adott a fekete modelljeire (ami a Black Lives Matter mozgalom valamiféle paródiájának próbál tűnni, de senki sem tartja viccesnek). Egy podcastben kijelentette, hogy bármilyen antiszemita kijelentéseket tehet, az Adidas mégsem fogja megszakítani vele a szponzorációs kapcsolatát.
Emellett arról is értekezett, hogy George Floyd nem a rendőri brutalitás miatt veszítette az életét, hanem fentaniltúladagolásban halt meg. De az általa terjesztett antiszemita összeesküvés-elméleteket már számon tartani is nehéz.
Nem tudni, hogy West (aki mostanában Ye-nek hívatja magát) mindezeket csak trollkodásból teszi és mondja, vagy tényleg így gondolja. Az első esetben igencsak elszámította magát, mert feltételezésével ellentétben a korábban vele reklámozó cégek egymás után rúgják ki (így tett az Adidas is). Az Adidas bejelntése szeint nem tűrik a gyűlöletbeszéd semmilyen formáját, és ez a döntésük negyedmilliárd eurós bevételkiesést okoz nekik a Westtel kapcsolatos termékvonalak leállítása miatt.
De az Adidas csak egy cég a sok közül. Westet menesztette a Gap ruhaüzletlánc, részlegesen letiltotta a Meta (a Facebookon és az Istagramon), illetve a Twitter is. Hasonlóan járt el Balenciaga luxusruházati cég is. Westet még a menedzseri ügynöksége, a Creative Artists Agency is kirúgta.