A nők és a férfiak várható élettartama közötti különbség egyre csak nő
Tizenéves fiú beteg az Új-mexikói Egyetem kórházának covid-intenzívosztályán 2021-ben (Fotó: UNM)

A nők és a férfiak várható élettartama közötti különbség egyre csak nő – ahelyett, hogy zárulna az olló. A most nyilvánosságra hozott adatok Amerikára vonatkoznak, de joggal feltételezhetjük, hogy ez a teljes nyugati világra jellemző jelenség. Az okok egy része évszázados múltra tekint vissza: a férfiak körében gyakoribbak az egészségromboló viselkedések (dohányzás, alkohol, drog, balesetek, erőszak); más részük viszont teljesen új: a covid.

Morbiditási-mortalitási paradoxon a nemek között: a közegészségügy egyik legrejtélyesebb (látszólagos) ellentmondása. A morbiditás a betegségek gyakoriságát, a mortalitás pedig a halálozást jelenti. A paradoxon lényege, hogy bár a nők életük során több betegséggel és az életminőséget rontó egészségügyi problémával küzdenek, mint a férfiak, mégis tovább élnek. Az ellentmondás nyilvánvaló, hiszen a rossz egészség, a több betegség természetes módon kötődik a korábbi halálozáshoz. Viszont meg is fordíthatjuk az összefüggést: a tovább élő nők több betegségben szenvednek, mint a hamarabb elhalálozó férfiak. Így már nem annyira érthetetlen: mivel a nők magasabb életkort érnek meg, egyszerűen több idejük van öregen betegnek lenni.

• Miért élnek tovább a nők, mint a férfiak?
• Ez mindig így volt?
• Mi változott meg az utóbbi időben?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!