A DK alelnöke Karácsonynak és Márki-Zaynak: Nem lesz ez így jó, urak!

A DK alelnöke Karácsonynak és Márki-Zaynak: Nem lesz ez így jó, urak!

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője az Európai Parlament strasbourgi épületében 2019. július 16-án. (Fotó:
MTI/Koszticsák Szilárd)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter bejelentették, hogy mindketten szakértői kormányt fognak felállítani, ha esetleg miniszterelnök lenne belőlük. Na, nézzünk az állítás mögé! Mert ugye ezzel ők nemcsak azt mondják, hogy nem kívánnak pártpolitikusokat látni a kormányukban, hanem azt is, hogy miniszterelnökként, koalíciós kormány vezetőjeként egymaguk szeretnének dönteni a miniszterek személyéről – írta Facebook-oldalára Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke és kampányfőnöke.

Mint arról lapunk is beszámolt, az előválasztási miniszterelnök-jelöltségért folytatott harcban Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely már pénteken egyeztettek a visszalépésről, mindketten abban érdekeltek ugyanis, hogy a második fordulóban csak egyikük álljon szemben Dobrev Klárával. Abban is megegyeztek, hogy megválasztásuk esetén szakértői kormányt fognak létrehozni.

Molnár Csaba szerint azonban ennek nem így kéne történnie. Kijelentette, hogy a koalíciós pártoknak kell a jelölteket a koalíciós kormányba delegálni, mégpedig a pártok parlamenti súlyának – vagyis a választásokon kifejezett népakaratnak – megfelelően.

– Vagyis nem a miniszterelnök dönt egymaga a miniszterek személyéről, hanem a koalíciós partnerek közösen. Így van ez mindenhol Európában. Angela Merkelnek sem volt sok beleszólása abba, hogy a koalíciós partner szocdemek kiket küldenek a kormányába miniszternek – olvasható a politikus bejegyzésében.

Hozzátette: ha bármelyik miniszterelnök-jelölt kijelenti, hogy szakértői kormányt akar, akkor ezt a legalapvetőbb parlamenti demokratikus alapszabályt rúgja fel.

– Mert ha a jövendő koalíciós kormányban pl. az LMP-nek jut a környezetvédelmi tárca, akkor az LMP fogja eldönteni, hogy oda külső szakértőt, szakpolitikust, vagy akár vezető pártpolitikust delegál. Ezt a miniszterelnöknek el kell fogadnia, mert ha nem teszi, akkor nem a parlamentáris demokráciát állítja helyre, hanem az orbáni rendszert folytatja tovább – szögezte le.

Végül Molnár Dobrev Klára nevében megígérte, hogy miniszterelnökként be fogja tartani a koalíciós kormányzás demokratikus alapelvét.

Szombaton reagált már az összefogásra Jakab Péter, a Jobbik elnöke és miniszterelnök-jelöltje is – aki az előválasztáson a negyedik helyet szerezte meg, így nem jutott be a második fordulóba –, aki szintén elítélte azt. Mint fogalmazott, ha azért fognak össze ketten, hogy ne a harmadik nyerjen, azzal nem tesznek mást, mint sebeket ejtenek.