„A pedofília miatt elítélt igazgató sok fontos emberrel ápolt jó kapcsolatot, és mindenkit meg tudott vezetni” – fogalmazott a Népszavának a bicskei gyermekotthon egykori gyermekfelügyelője annak a kormányrendeletnek az ügyében, amely szerint a jövőben a gyermekvédelmi intézmények vezetőinek és helyetteseinek pszichológiai alkalmassági vizsgálaton kell részt venniük. Bárnai Árpád 2006 és 2011 között dolgozott az intézményben, és többször jelezte a bántalmazásokat, bejelentést is tett. Ha ez a szabályozás – az új kormányrendelet – életben lett volna 2011-ben, szerinte az sem akadályozta volna meg a gyermekek szexuális bántalmazását. Bárnai a rendeletről azt mondta: „Garancia a biztos kudarcra”. Ehelyett, mint mondta, a helyes az lenne, ha a kormány például a jövőben nagyságrendekkel több pénzt biztosítana a gyermekvédelmi rendszernek, ha megszüntetné a szakemberhiányt, és biztosítaná a folyamatos képzést.
Bárnai Árpád szerint a fenyegetéssel azt lehet elérni, hogy az eleve túlterhelt dolgozók még stresszesebb környezetben dolgoznak majd, és hozzá sem mernek érni a gyerekekhez. – Az valóban érzékeny téma, hogy ki, hogyan és hol érinthet meg gyereket, fiatalokat, de aki érintés nélkül nő fel, az elhanyagolt, bántalmazott ember. Ezt a témát érzékenyen és professzionálisan kell kezelni – mondta –, aminek a módszere nem a fenyegetés. Kijelentette: a gyermekvédelemben eddig is kódolva volt a rendszerszintű bántalmazás, az állami rendszerben élőket nem készítik fel az intézményen kívüli életre, minden ötödik hajléktalanságban élő ember korábban megjárta a gyerekvédelmet. A bicskei gyermekotthon egykori gyermekfelügyelője beszélt arról is, hogy a fiatalok havi 5000 forint zsebpénzt kapnak,
három havonta 17500 forintot költhetnek ruhára, napi étkeztetésüket pedig 1500 forintból kell megoldani. Bárnai szerint sokszor három hét alatt elfogy az ellátmányra fordítható összeg, és több olyan gyerekotthonról tud, amelyik a közeli étterem, pékség, zöldséges felajánlásából oldja meg a hó végi étkeztetést.