Egy idén januártól hatályos kormányrendelet szerint az alsós tanítók már nyolcadik osztályig beoszthatók, óvónőként pedig középfokú végzettséggel is el lehet helyezkedni – vette észre a Népszava.
Több változás is történt a tanárok és az óvodapedagógusok foglalkoztatásának szabályaiban az új pedagógus életpályatörvény, ismertebb nevén státusztörvény 2024. január 2-ától hatályos végrehajtási rendelete miatt. Így például a pedagógus-munkakörben alkalmazottak végzettségi és szakképzettségi követelményeiről szóló melléklet szerint a tanítók már az általános iskola végéig, vagyis egészen 8. osztályig beoszthatók tanári feladatokra.
A lap megkérdezte a Belügyminisztériumot, hogy mivel indokolják a változtatást, a tárca a válaszában annyit írt, hogy az alsós tanítók eddig is taníthattak 5. és 6. osztályosokat is, most csak kibővítették ezt a lehetőséget. Ám a tavaly év végéig érvényes rendeletben még az is szerepelt, hogy a felsőbb évfolyamokon egy adott tantárgyat csak „a tantárgynak megfelelő műveltségi területet végzett” tanító taníthat, az új rendeletben azonban már nincs ilyen feltétel – hívta fel a figyelmet a lap.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet arról beszélt, hogy egyértelműen a pedagógushiány lehet az oka annak, hogy lényegében bármilyen tantárgy oktatására beoszthatják az általános iskolák felső tagozatain az alsós tanítókat. Szerinte a tanítóképzés nem a felső tagozatos korosztály nevelésére, oktatására készít fel, sem pedagógiai, sem pszichológiai, sem pedig tantárgypedagógiai, módszertani értelemben.
Változtak az óvodapedagógus-munkakör betöltéséhez szükséges végzettségi követelmények is. A hatályos rendelet szerint ebben a munkakörben már nemcsak felsőfokú óvodapedagógus diplomával, hanem a középfokú óvodai nevelő szakképzettség megszerzésével is lehet dolgozni. Ezzel kapcsolatban hiába kereste a lap a Kulturális és Innovációs Minisztériumot, onnan nem érkezett válasz.