Tízezrek tüntettek Bécsben a hétfőtől érvényes lezárás ellen
Füstgránátot tartanak a koronavírus-járvány megfékezését szolgáló korlátozások ellen tüntetők Bécsben 2021. november 20-án. Alexander Schallenberg osztrák kancellár az előző napon bejelentette, hogy Ausztriában a koronavírus gyors terjedése miatt november 22-től teljes lezárást rendel el a kormány, 2022. február 1-jétől pedig kötelező lesz a védőoltás az országban. (MTI/AP/Lisa Leutner)

Óriási vihart kavart Ausztriában Alexander Schallenberg osztrák kancellár bejelentése a hétfőtől az egész országra kiterjedő lezárásról, illetve arról, hogy a koronavírus elleni oltás február elsejétől kötelezővé tehetik. A mostani, első körben tíznaposra tervezett szigorítás oltottakra és oltatlanokra is vonatkozik.

Szombaton ezért tüntetés indult Bécsben a döntés ellen: a rendőrség szerint harmincöt, a szervező Szabadságpárt szerint viszont 100 ezres tömeg vonult az utcára. A rendőrség – amely több mint ezerháromszáz főt vezényelt az utcákra – eddig tíz embert vett őrizetbe.

Kurier: Elkerülhetetlen az oltási kötelezettség
Magyar Hang

Kurier: Elkerülhetetlen az oltási kötelezettség

Az osztrák napilap szerint azon is el kellene gondolkozni, miért kezelte Ausztria ennyire rosszul járványt

Az ismert szélsőjobboldaliakat, holokauszttagadókat és oltáselleneseket is felvonultató tömegben feltűnt transzparensek némelyike egyenlőségjelet tett a fasizmus és az oltási kötelezettség közé. Sokakon a vészkorszakban a zsidók által hordott csillagok tűntek fel – rajtuk az oltatlan felirattal –, sőt, voltak, akik a kancellárt az auschwitzi koncentrációs tábor orvosához, Josef Mengeléhez hasonlították.

A tiltakozáson a Szabadságpárt elnöke nem képviseltette magát, mivel egyes értesülések szerint pénteken pozitív lett a koronavírus-tesztje.

Ausztriában egyelőre a lakosság kétharmadát oltották be, a szabad kórházi ágyak száma pedig egyre csökken, így az eredetileg tíz napra tervezett lezárásokat újabb tíz nappal meghosszabbíthatják majd, sőt, az oltatlanok ezután is karanténban lesznek – egészen addig, míg nem döntenek az oltás felvétele mellett, írja az MTI.

Péntek este a hollandiai Rotterdamban volt erőszakos tüntetés a járványügyi korlátozások ellen: a tiltakozók autókat gyújtottak fel, tűzijátékokat gyújtottak meg, kövekkel dobálták a rendőröket, tűzoltókat. A hatóságok egyes hírek szerint több mint 50 embert vettek őrizetbe, és hét ember megsebesült rendőrségi lövésektől. Számos holland politikus elítélte a Twitteren a történteket. Részben a rotterdami erőszak miatt az ügyvezető holland kormány szilveszterre is betiltotta a tűzijátékok, petárdák használatát az egész országban – jelentette az ANP holland hírügynökség.

Hollandia a múlt hétvégén három hétre újra bevezetett néhány járványügyi korlátozást, hogy lassítsa a koronavírus okozta fertőzés újbóli terjedését, de a napi fertőzések a világjárvány kezdete óta a legmagasabb szinten maradtak.