EU-csúcs a gazdaság helyreállításáról: előrelépés van, áttörés nincs
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

Senki sem várt megegyezést a pénteki EU-csúcson, de szinte mindenki sürgetné a közös nevező megtalálását – így lehetne összegezni az első visszhangok után az uniós állam- és kormányfők videókonferenciáját. A tárgyalás célja az volt, hogy megoldást találjanak a járvány okozta gazdasági válság kihívásaira.

A terv az, hogy az Európai Unió (EU) 750 milliárd eurós hitelt vesz fel, amelyből 500 milliárd eurót vissza nem térítendő támogatás formájában kapnak meg a tagállamok, annak fényében, hogy milyen károkat szenvedtek el. A fennmaradó 250 milliárd euró pedig egy kedvezményes hitelkeret, amelyből szintén bármelyik tagállam igényelhet, államonként meghatározott felső korláttal.

A csúcstalálkozó után Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy sok kérdés van még nyitva, de a tagállami vezetők támogatják azt a koncepciót, hogy az újjáépítés a gazdaság zöldítése és a digitális átállás jegyében történjen. Ugyanakkor beismerte, hogy vita van még az újjáépítési alap általános méretéről, a visszatérítendő és a vissza nem térítendő összegek belső arányáról, az elosztási kulcsokról és az új, saját forrásokról. Vagyis tulajdonképpen mindenről.

1850 milliárd euróról vitatkoznak az uniós tagállami vezetők
Arató László

1850 milliárd euróról vitatkoznak az uniós tagállami vezetők

Már az EU-csúcs előtt lehetett tudni, hogy nem várható megegyezés az unió jövőbeni pénzügyeiről.

Angela Merkel német kancellár a következőket mondta a csúcs után: „Nem túlzás azt állítani, hogy az Európai Unió története során a legnagyobb gazdasági kihívással nézünk szembe. A meghozott intézkedéseknek ezekkel összhangban kell lenniük.” Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy nincs vesztenivaló idő, mert „minél több időt pazarolunk, annál mélyebb lesz a recesszió”. Hozzátette, hogy a Bizottság javaslata a kiindulópont, de sok tárgyalásra van szükség, és minél hamarabb kell eredményt elérni.

Az óvatosabbak között van Mark Rutte holland kormányfő, aki a svédekkel, osztrákokkal és dánokkal együtt amellett érvel, hogy minél kevesebb vissza nem térítendő forrást adjon az EU. Rutte szerint a tartalom a fontos, ezért akkor sem történik tragédia, ha júliusban nem lesz megegyezés. Beszélt arról is, hogy a szolidaritás nem csak abból áll, hogy kisegítik a bajban lévő tagállamokat, hanem ezzel párhuzamosan ezeknek az országoknak meg kell reformálniuk a nyugdíjrendszert, a munkaerőpiacot, az adózást és a feketegazdaság elleni küzdelmet.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke úgy értékelt, hogy komoly előrelépést sikerült elérni, és reméli, hogy a júliusi csúcstalálkozón bekövetkezik az áttörés.