„Biztonságosnak és hatékonynak” nevezte az AstraZeneca vakcináját Jens Spahn német egészségügyi miniszter, és a német RTL-nek azt is elmondta, hogy boldogan beoltatná magát vele. A nyilvános kiállásra azért volt szükség, mert a német lakosság elvesztette a brit-svéd oltóanyagba vetett bizalmát – írja a The Guardian brit lap.
A bizalmatlanságot jól jelzi, hogy az eddig az országba érkezett 736 800 adag AstraZeneca oltóanyagból csak 87 533-at adtak be keddig.
Berlinben – ahol a városvezetés megígérte a lakosságnak, hogy szabadon választhat a rendelkezésre álló oltások között – a helyi média arról számolt be, hogy a múlt héten leszállított 30 ezer adag oltóanyagból eddig csak 990-et adtak be.
A bizalom egyrészt azért rendült meg, mert az AstraZeneca korábbi adatai körül volt némi zűrzavar, ráadásul a vakcina viszonylag alacsonyabb hatékonyságát sugallta az a hatósági döntés, hogy csak az 65 év alattiakat szabad vele oltani.
Monika Bachmann, Saar-vidék tartományának egészségügyi minisztere a héten bírálta, hogy sokhelyütt az egészségügyi személyzet is vonakodik felvenni az oltást. Ezzel azokra az esetekre utalt, miszerint két kórházban is egy időre leállították az egészségügyi dolgozók oltását az alsó-szászországi Braunschweig és Emden városában, miután mellékhatásokra panaszkodtak a vakcinában részesültek. A braunschweigi klinikán a 88 beoltott munkatársból 37 nem tudta felvenni a munkát a váratlan mellékhatások miatt, Emdenben pedig 29 munkatárs jelentett beteget – számolt be a Welt és a Merkur híradása alapján az Index.
Nemcsak a németek ijedtek meg az AstraZeneca mellékhatásaitól. A múlt héten a svédországi Södermanland megyében két kórházban ugyancsak felfüggesztették az oltást a brit-svéd vakcinával, ám az ország gyógyszerészeti hatóságával és a gyártóval folytatott megbeszélések után arra a következtetésre jutottak: nem utal semmi arra, hogy baj lenne a vakcinákkal. A héten folytatják is az oltást az AstraZenecával.
Christian Drosten német virológus szerint is az AstraZeneca oltóanyagával szembeni szkepticizmus nem megalapozott. „Mindent meg kell tennünk azért, hogy a lehető leghamarabb beoltassunk mindenkit, akit lehet” – mondta podcastján a Charité kórház tudósa.