Az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte hétfőn a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése „összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elvárásokkal” – írja az MTI. Az érintett országok – Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország – külügyminiszterei közös állásfoglalásukban emlékeztettek: nemzetközi megfigyelők a választási szabályok megsértéséről számoltak be a kampány során és a választás napján egyaránt.
Kiemelték: elítélik „a szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák mindennemű megsértését”. Bírálták és „korainak” nevezték Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatására tett látogatását. Kijelentették, hogy osztják a nemzetközi megfigyelők aggályait, és követelték a panaszok pártatlan kivizsgálását, valamint a megállapított jogsértések elszámoltatását. „Fontos, hogy a tiltakozások, de különösen a kormány azokra adott válasza békés maradjon” – fogalmaztak az aláíró országok külügyminiszterei.
A Magyar Hang tudósítójának beszámolója szerint a hétfői tbiliszi tüntetésen a grúz államfő is beszélt „az országba érkezett vendégről”, vagyis Orbán Viktorról, jelezve, hogy senki más nem ismeri el a választások eredményeit, csak ő.