Putyin újabb orosz vakcinákat jelentett be

Putyin újabb orosz vakcinákat jelentett be

A 2020. november 20-án, a Biontech német biotechnológiai gyógyszercég által közreadott, dátum nélküli képen egy ampulla BNT162b2 elnevezésű, az új típusú koronavírus ellen védelmet nyújtó vakcinát tart a kezében egy ember a németországi Mainzban (Fotó: MTI/Biontech SE/EPA)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Hamarosan újabb, a koronavírus elleni orosz vakcinák megjelenése várható – idézi az MTI Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a Független Államok Közössége (FÁK) közösségének tanácskozásán elhangzott szavait.

– Készek vagyunk segíteni a közösség összes országa lakosságának orosz vakcinával való beoltásában. A Szputnyik V és az EpiVacCorona oltóanyagról van szó, és hamarosan újabbak is megjelennek nálunk – mondta Putyin.

Kirovban csütörtökön tízezer önkéntes bevonásával megkezdődött az orosz akadémiához tartozó Csumakov Intézet által kifejlesztett teljessejtvakcina klinikai tesztelésének harmadik szakasza. Korábban Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszországban 17 kutatóintézet 26 féle, Covid-19 elleni vakcinán dolgozik.

Alekszandr Gincburg, a Covid-19 elleni első, Szputnyik V orosz vakcinát kifejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy mit értett Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki sajtóértekezletén a  „light” vakcina alatt, amellyel több embert lehetne átoltani, de rövidebb ideig tartó hatékonysággal.

Gincburg elmondta, hogy ehhez nem kell megváltoztatni a gyártási technológiát, mert arról van szó, hogy a két, háromhetes időközzel beadandó összetevőből álló Szputnyik V-nek csak az első komponensét fogják beadni. Ez önmagában 85 százalékos védettséget biztosít három-négy hónapra, és kizárja a Covid-19 súlyos lefolyását.

Az akadémikus szerint a védőoltás második komponensének három hónappal később történő beadásával a vakcináció teljes értékűvé válik. A Gamaleja Intézet korábbi közlése szerint a Szputnyik V kétéves immunitást adhat, 91,4 százalékos hatékonysággal.

Sajókommentárok szerint a „light” védőoltás lehetősége azért merült fel, mert nem áll rendelkezésre elegendő kapacitás a Szputnyik V második összetevőjének gyártásához. A vakcina első komponense a humán adenovírus 26., a második pedig az 5. szerotípusa alapján készült, ez utóbbinak az előállítása pedig sajtóértesülések szerint nehezebb az elsőnél.