Kevesebbet oltottak eddig, mint Magyarország, mégis optimista Svájc és Ausztria is

Kevesebbet oltottak eddig, mint Magyarország, mégis optimista Svájc és Ausztria is

Bíró Krisztina szakgyógyszerész hűtőbe teszi az újonnan érkezett Pfizer-BioNTech-vakcinákat a Debreceni Egyetem Klinikai Gyógyszertárában 2021. március 2-án (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Magyarországhoz arányaiban hasonló lakosságszámú Svájcot (8,57 millió) és Ausztriát (8,86 millió) is megelőzi Magyarország a beadott oltások számában: ennek ellenére mindkét ország optimista terveket sző. Svájc júliusig oltaná be a teljes felnőtt lakosság háromnegyedét, úgy, hogy mindenki megkapja a két oltást, ráadásul a megrendelt AstraZeneca vakcinákkal nem is számolnak – derül ki a Tagesanzeiger svájci lap cikkéből. Ausztria nyolcmillió vakcinát oltana el június végéig, vagyis a 7,4 milliós felnőtt lakosság több mint fele, 4 millió fő kaphatna két oltást addigra, egy részüknél pedig csak egy oltással számítva ennél többen is szerezhetnek valamilyen védettséget. Magyarország egy hónappal előbb, május-júniusra akar túl lenni 6,8 millió ember legalább egyszeri oltásán.

Egymillió felett van a Magyarországon beadott Covid19-oltások száma, ezzel hazánk megelőzi a szintén közös európai uniós beszerzésekből gazdálkodó, de már az orosz oltóanyaggal is kacérkodó Ausztriát (830 ezer 655 oltás) és az uniós beszerzéseken kívül gazdálkodó Svájcot (882 ezer 184 oltás).

Svájc olyannyira nem aggódik a közeljövőben beérkező vakcinák mennyisége miatt, hogy az eddig vásárolt AstraZeneca vakcinákat, úgy tűnik, nem is fogják felhasználni, sőt, felmerült, hogy ezeket el is adják. Április végéig 3,5 millió Pfizer-Biontech és Moderna vakcina érkezik az országba, ezzel a tervek szerint a sérülékeny csoportokban 75 százalékos átoltottságot érnek el. Ide tartoznak Svájcban a 65 év felettieken, krónikus betegeken és egészségügyi vagy gondozásban tevékenykedő dolgozókon kívül a különösen veszélyeztetett személyek szoros kontaktjai is.

Májustól júliusig pedig a tervek szerint további 8 millió dózis érkezik, ebbe már a Curevac és a Novavax vakcinákat is beleszámítják. Ezzel fogják oltani a nem veszélyeztetett önként jelentkezőket, és a tervek szerint júliusra átoltható a felnőtt, nem rizikócsoportba tartozó lakosság 75 százaléka is – ekkora oltási kedvvel lehet számolni korábbi kutatások alapján. Svájcban ez 3,5 millió embert jelent, mindösszesen – 75 százalékos oltási hajlandósággal számolva – tehát a rizikócsoportokba tartozókkal együtt 5,3 millió felnőtt be lehet oltva nyárra, két oltással, vagyis 10,6 millió oltást adnának be addigra. Eddig 882 ezer 184-et adtak be.

Érdekesség, hogy az AstraZeneca vakcináit ezekbe a tervekbe nem számolták bele. Az oltóanyag engedélyezése régóta húzódik Svájcban. Az egészségügyi hatóság azt hangsúlyozta, hogy nincsenek rászorulva az AstraZeneca vakcinájára. Az oltóanyag hatékonyságával kapcsolatban több kétely merült fel világszerte, ezért Svájc újabb adatokat kért be a gyártótól, sőt, a szövetségi kormányban felmerült, hogy eladja a megvásárolt adagokat is.

Ausztriában Rudolf Anschober egészségügyi miniszter szerint 8 millió dózist oltanak el az első félévben, júniusig bezárólag. Áprilisban már a Johnson & Johnson 600 ezer adag oltóanyagával is számolnak, ennek európai engedélyezése hetek kérdése a miniszter szerint. Húsvétig kétmillió adag vakcinát adnának be. Most 830 ezer 655-nél tartanak, tehát három hét alatt 1,17 millió oltás kellene beadniuk. Ausztria nyolcmillió vakcinát oltana el június végéig, vagyis a 7,4 milliós felnőtt lakosság több mint fele, 4 millió fő kaphatna két oltást, egy oltással számítva pedig többen is szerezhetnek valamilyen védettséget.

A magyar kormány korábbi nyilatkozataiból és az oltás egész rendszeréből az derült ki, hogy a regisztráltakat fogják oltani, vagyis ha a rizikócsoportokhoz tartozók nem regisztrálnak, akkor áttérnek a többi oltásra regisztrált lakosra. A regisztrációk száma most 2,8 millió körüli. Orbán Viktor miniszterelnök február közepén azt vállalta, hogy húsvétig beoltják az oltási listán szereplőket – ez legalább egy oltással számítva három hétre 1,8 millió oltási eseményt jelent, mivel egymillióan már kaptak valamilyen oltást.

A kormányfő ígérete szerint május végén, június elején pedig ez a szám elérheti a 6,8 milliót. Orbán Viktor korábbi nyilatkozatából az derült ki, 6,8 millió ember egy részénél legalább egy oltással számolt, és a második oltás őszi pótlásával. Hogy mekkora részénél, az nem derült ki, így azt sem lehet pontosan megmondani, hogy a 6,8 millió ember beoltása hány adag vakcina beadását jelenti.

A terveken természetesen változtathat a vakcinaszállítmányok beérkezésének üteme, az oltási kedv változásai és Magyarország esetében a regisztrációs kedv, valamint az is, hogy melyik vakcinát mennyire fogadja el a lakosság. Mindenesetre Magyarország az Európai Unióban a második helyen áll a listán, amely azt nézi, a lakosok mekkora aránya kapott már legalább egy Covid-19 elleni oltást.