Az angol koronavírus-fertőzöttek csaknem harmada öt hónapon belül újból kórházi kezelésre szorult azután, hogy egyszer már kiengedték őket – írja a Guardian. A brit lap által ismertetett kutatásból – amely még nem esett át független szakmai ellenőrzésen – az is kiderül, hogy minden nyolcadik kórházban ápolt, majd gyógyultnak nyilvánított beteg elhunyt, miután ismét bekerült valamely egészségügyi intézménybe.
A kutatók két nagy csoportot vizsgáltak: az egyik csoportba 47 780 olyan beteg tartozott, akiket 2020. január 1. és és augusztus 31. között koronavírus-fertőzéssel kórházban kezeltek. A kontrollcsoportban pedig olyan betegek kerültek, akik nem voltak fertőzöttek. Az első csoportba tartozók 29,4 százaléka szorult ismét ellátásra 140 napon belül, és 12,3 százalékuk elhunyt.
A kórházba való visszakerülés rátája 3,5-szer nagyobb a koronavírus-fertőzötteknél, mint a kontrollcsoportnál, a halálozás aránya pedig 7-szer volt magasabb.
Emellett a a koronavírusos betegek esetében nagyobb kockázata volt a légúti megbetegedések, a cukorbetegség, a szív-, a máj- és a veseproblémák kialakulásának. Riasztó, hogy ez különösen igaz a fiatalabbakra illetve az etnikai kisebbségekre, míg a hetven év feletti fehérekre.
A kutatás újra ráirányítja a figyelmet a hosszú (angolul long) Covid jelenségére, amelynek tanulmányozása legalább olyan fontos mint a halálozásoké. A lap még arra is emlékeztet, hogy az Egyesült Királyságban a fertőzés után öt héttel minden ötödik betegnek koronavírusos tünetei vannak, minden tizedik betegségen átesett embernél pedig 12 héttel később is lehet egészségügyi problémákat tapasztalni.