Nem csak vidéken voltak erősek a republikánusok
Donald Trump volt amerikai elnök a Pennsylvania állambeli Butlerben, július 13-án, mielőtt rálőttek volna. (MTI/AP/Evan Vucci)

Habár két államban még mindig tart a szavazatszámlálás, a Donald Trump győzelmével zárult választás egyik legnagyobb meglepetése az volt, hogy a 2017 és 2021 között már hivatalban lévő elnök most négy államot is visszaszerzett az ott négy éve győztes Demokrata párttól. Ez a négy állam összesen 60 elektori szavazattal rendelkezik, emiatt érdemes megnézni, pontosan kiket sikerült megszólítania Trumpnak ezeken a kulcsfontosságú helyeken.

Georgiában az NBC exit polljai szerint Trumpra a fehér férfiak (a szavazataik 74%-a) és a fehér nők (69%) többsége voksolt, mindkét esetben több mint kétszer annyian szavaztak rá, mint a demokraták jelöltjére, Kamala Harrisre. Hasonlóképp, nagy sikere volt a republikánus elnökjelöltnek az 50-64, illetve a 65 év felettiek körében, ami annak fényében nagy szó, hogy az exit poll szerint a szavazók 48%-a ebbe a két korcsoportba tartozik. Ha a végzettség szerint nézzük az eredményeket, akkor kijelenthető, hogy Trumpra a diplomával nem rendelkezők voksoltak elsősorban (55%), azon belül is a diplomával nem rendelkező fehérek körében aratott elsöprő sikert (81%). Ami azonban a Demokrata párt számára lényeges lehet, azok a fiatalok: a 18 és a 49 év közöttiek körében, akármelyik korcsoportot nézzük is, Kamala Harris kapott több voksot, kiváltképp a 18-24-es korcsoportban. A 10 milliós lakosú Georgia tehát nemcsak a város-vidék vonalon erősen megosztott, hanem nemek, etnicitás és végzettség szempontjából is erős ellentét húzódik a lakosai között, hiszen Kamala Harris (habár nem olyan fölényesen, mint Trump) a kisebbségek és a diplomával rendelkezők szavazatainak többségét is megszerezte. 

Wisconsinban már egy kicsit más a helyzet a korcsoportok és az etnicitás szempontjából is. Habár a fehér férfiak többsége (60%) itt is őt találta szimpatikusabbnak, a fehér nők már Kamala Harris mellé álltak inkább (53%). A kor szerinti megoszlás is hasonló, mint Georgiában: a 18-49-es korosztályban Kamala Harris, az 50-64 év közöttiek között pedig inkább Donald Trump népszerűbb. Azonban itt a 65 év felettiek körében már Kamala Harris vezet (56%), ellentétben a többi csatatérállammal. Hasonlóképp Georgia-hoz, a diplomával nem rendelkezők (56%), illetve azon belül is a fehérek (61%) inkább Trump felé húztak, bár itt már korántsem akkora mértékben, mint Georgiában. Harris itt már nemcsak a városokban és környékükön volt képes megyéket szerezni a demokrata pártnak, így aztán a verseny is szorosabb volt, (49,7% szemben a 48,8%-kal). Wisconsin tehát nemek szerint már jobban megosztott, illetve az idősebb korosztályok szavazataiért is nagyobb volt a verseny, mint máshol. 

Hasonlóan érdekesek az eredmények Michiganben, amit 2020-ban Joe Biden közel 3 százalékos előnnyel hozott. Itt a latin-amerikaiak többsége (58%) Trumpot választotta, ami a többi csatatérállamot figyelembe véve igencsak meglepő lehet. Az eredmények akkor is megdöbbentőek, ha a korcsoportok szerinti megoszlást nézzük: Kamala Harris előnye a 40 év alattiak között igencsak megfogyatkozott, sőt, a 25-29-es korosztályt már Trump nyerte meg, magabiztos előnnyel (55-43). Michigan azért is figyelemre méltó, mert a 2020-as választási térképpel összehasonlítva látható, hogy Trump pár megyében még növelni is tudta, az előnyét, illetve a demokraták még azt a kevés vidéki megyét is elvesztették, amit 2020-ban még hoztak. Ezek alapján Michigan a csatatérállam iskolapéldája: 2012 óta ugyanis minden választáson más pártra szavazott, így biztosan egyik oldal sem támaszkodhatott az államra.

A legnagyobb győzelme Trumpnak azonban egyértelműen Pennsylvania volt: a 19 elektori szavazatot érő államban az előző választáskor még a demokratákra voksoló nagyvárosi Erie megyét is meg tudta nyerni, pedig Kamala Harrisék igazán az ilyen és hasonló adottságú környékeken erősek. Ami itt feltűnhet, az az afroamerikaiak majdnem teljes elutasítása Trumppal szemben: akár etnicitás (89%), akár nemek szempontjából (afroamerikai férfiak 72, afroamerikai nők 97%) nézzük, a Pennsylvaniaban élő fekete kisebbség Kamala Harris mögé állt be, majdnem teljes egységben. Korcsoportok szerint nézve, nagyrészt itt is érvényesül a papírforma, annyi különbséggel, hogy Harris (ha minimális előnnyel is, de) a 40-49-es korcsoportot is meg tudta nyerni, pedig az államok többi részében e körben Trump előnye nagyrészt biztos. Habár csatatérállamként van számon tartva, Pennsylvania idén egységesen beállt a Republikánus Párt mögé, Erie megye pedig bebizonyította, hogy a republikánusok nemcsak vidéken tudnak erősek lenni.

Trump győzelme várható volt, de miért is?
Lakner Dávid

Trump győzelme várható volt, de miért is?

Az első elemzések szerint bejött a papírforma, a republikánus milliárdos be tudta húzni a vidéki szavazatokat, valamint a latinók is melléálltak. Harris főleg identitáspolitikai ajánlatot tett, de ez a demokrata magszavazókon kívül nem sokakat győzött meg. Gyorselemzés!