Harapófogóban a mézpiac
Fotó: Unsplash/Meggyn Pomerleau

Folyamatosan ellenőrzi a magyar áruházláncok polcain lévő mézeket az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME), amely tavaly novemberben antibiotikumra vizsgálta be azokat. A brémai akkreditált laboratórium, a QSI által készített jegyzőkönyvek tanúsága szerint három tételben találtak tilozint (állatgyógyászati antibiotikumot), ami „nem felel meg” a vonatkozó 37/2010/EU rendeletnek. Ezek a mézminták a következők voltak: a Sparban forgalmazott 350 grammos, valamint az Auchanban kapható 100 grammos virágméz, a Penny Marketnél pedig a 900 grammos vegyes virágméz. A kifogásolt termékek különböző áruházláncok kínálatában szerepeltek, de egy közös volt bennük: a CBA-üzletekben is érdekelt Klenáncz József mézkiszerelő üzeméből kerültek ki. A mézek eredetét nem tudni, hiszen az üvegen a „jól bevált”, hatályos jogszabálynak megfelelő „receptet” alkalmazva az olvasható, hogy „EU-országokból és EU-n kívüli országokból származó mézek keveréke”, ebből a fogyasztó semmire sem tud következtetni.

Az OMME a vizsgálatok eredményeit elküldte az érintett üzletláncoknak, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih), mivel szakmai álláspontjuk szerint az uniós szabályok teljes mértékben tiltják az antibiotikumok használatát a méhészetekben, így tilozinnal szennyezett mézet sem lehet eladni. Lapunk érdeklődésére a hatóság a következőképpen reagált: „Vizsgálataink lezáródtak, a hatóság által az ügyben megvizsgált termékekben antibiotikum-szennyezettséget nem mutattunk ki.” További kérdéseinkre – miszerint tényleg nem találtak tilozint, illetve milyen alapon állítják, hogy nincs antibiotikum-szennyezettség a vizsgált virágmézekben – pedig azt a választ kaptuk: „Hatóságunk méztermékekre vonatkozó vizsgálatai komplexek voltak, számos laboratóriumi paraméterre kiterjedtek. A Nébih nem állapított meg jogsértést.”

• Hogyan reagáltak a virágmézek kapcsán tapasztalt problémákra az áruházláncok?
• Évente mennyi mézet fogyaszt a magyar lakosság?
• Mire jutott az unión kívülről érkező mézeket ellenőrző EU-s vizsgálat?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!