Minden mérvadó elemzés egyetért abban, hogy Magyarországon a gazdaság igényeihez képest kevés a diplomás. A statisztikák pedig változatlanul arról árulkodnak, hogy az átlagokat nézve több pénzt tudnak hazavinni a diplomások, mint a szakképzettséggel rendelkezők. Mégis a szakmunkások jövedelme tartja lázban a közvéleményt: egy nemrégiben készült felmérésben, amit a Jószaki portál készített, egyes szakmákban a vállalkozóként dolgozó mesterek egymillió forint feletti havi nettó jövedelemről számoltak be, amely 2020 óta jelentősen emelkedett. Ilyen összegről egy tanár, egy régész vagy egy szociális munkás nem is álmodhat.
Ezek a számok sokakban kételyeket ébreszthettek azzal kapcsolatban, megéri-e diplomát szerezni, legalábbis olyan területeken, mint a például bölcsészettudományok: hiszen bármekkora értéket teremt egy régész vagy egy tanító, egy klímaszerelő vállalkozó jövedelme többszöröse az övének.
• Mi utal a statisztikákban arra, hogy megéri diplomát szerezni?
• Mi vezetett ahhoz, hogy megnőtt bizonyos szakképzettséggel rendelkezők jövedelme?
• Miért nyílt ekkorára az olló a közszféra és a szakképzettek között?
• Hogy magyarázza mindezt a szociológus?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!