Időgép
„Szörnyű gettó az egész anyaház”
Ezerkilencszáz-negyvennégy telén Zuglóban több helyen is mentettek üldözötteket bátor női szerzetesek. Emberek százait bújtatták és gondozták a saját életüket kockára téve az üldözöttekért.
„Ez is lehet, ezt is megértük?!”
Nyolcvan éve, 1945. január 18-án szabadult fel a pesti „nagy” gettó.
Mi vezetett a „keretlegények” kegyetlenkedéseihez?
A munkaszolgálat intézményének működését mutatja be Veszprémy Bernát László könyve, amely egyértelműen bizonyítja, hogy elképzelhetetlen megalázást, bántalmazást szenvedtek el az oda behívottak.
Milyenek voltak valójában a magyar kommunisták?
Papp István az illegális pártok ellentétéről, Rákosi hátrányos helyzetéről, a kádári MSZMP kiüresedéséről és Nagy Imréről. Interjú!
Ahol nem fut Jellasics, a gyáva – Magyarok a szomszédos országok tananyagában
Virtuális kirándulást tettünk nemcsak a szomszédos országok, de Törökország tantermeiben is.
Menekülni, kilépni és vigaszt keresni
Életstratégiák, sorsok a kádári idők prózájában – Három kézenfekvő, olykor meglehetősen radikális, ám a maga kontextusában becsületes lehetőség kínálkozott: ha lehet, itthon élni – minimálisra csökkentve az érintkezést a politikával, a rendszerrel –; külföldre menni; bizonyos ritka, szélsőséges esetekben önként kilépni az életből.
A fél Belvárost lebontották volna a felrobbantott Erzsébet híd újjáépítéséért
Ferde híd, fürdőpark, szecesszió – A 2024-ben 70 éves új híd keletkezéstörténete.
Az 1989-es romániai forradalom egy szemtanú emlékeiben
Szubjektív, enyhén csapongó beszámoló Temesvárról, Bukarestről, múltból és jelenből, református magyarok és baptista románok összekapaszkodásáról, valamint egy 35 éve letűnt kor abszurditásáról.
Rainer M. János: Látványos, hogy a NER mennyire képtelen a konszolidációra
Rainer M. János történész a rendszer természetéről, kiüresedéséről, Orbán Viktorról, maffiaállamról és a történelmi párhuzamokról. Interjú!
Bábfilmet és mesejátékot is dobozba zárt a kommunista hatalom '56 után
Több filmben is megjelent a forradalom atmoszférája, a Keserű igazságból és az Eltüsszentett birodalom című mesejátékból rendőrségi ügy is lett. Lecserélt Puskás Öcsi, csodafurulyával kútba taszított Sztálin-bajuszos király – bizarr (film)történetek.
Hogyan reagált a magyar filmgyártás ’56-ra?
A forradalom már 1957-ben feltűnik a vásznon, és 1970-re a pufajkás egyértelműen negatív, a német megszállókkal összevethető szereplővé alakul. „Forradalmi filmszemle” Révész György Éjfélkor című, 1957-es alkotásától Szabó István 1970-es Szerelmesfilmjéig.
Államvezérkar, hivatásrendek, birodalmi otthon
A nyilas rendszer borzalmaival, a hétköznapi terror eseményeivel sokkal inkább tisztában vagyunk, mint azzal, milyen hosszútávú elképzelései voltak Szálasiéknak a magyar állam és a társadalom átalakításáról. Íme a soha meg nem valósult hungarista rendszer pillérei.
„Kitakarják őket a nyilas hátak”
Emlékezetpolitika a Hegyvidéken: nyilasház helyén építkező Schmidt Mária és turulszoborra licitáló MIÉP.
A százéves Jimmy Carter, aki a Szent Koronát és a Panama-csatornát is visszaadta
A délről érkezett, baptista Jimmy Carter összességében semmiképp sem demokrata tucatpolitikusként működött, elnöksége turbulens időszakra esett, és maga is igyekezett megtenni, amit meg lehet.
„Addig volt jó, míg Tito élt”
Jugoszlávia hajdani államfője 1980 óta nyugszik belgrádi mauzóleumában. Időről időre felvetődik azonban az ötlet, hogy ki kellene penderíteni onnan, hogy a helyére „igazi” szerb hősök kerülhessenek.