Közel 500 millió forintot tesznek ki a horvátországi földrengések okozta hazai károk

Közel 500 millió forintot tesznek ki a horvátországi földrengések okozta hazai károk

Földrengés okozta károk 2020. december 28-án Zágráb térségében. Reuters/Croatian Government/Handout

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A becsült kárösszeg a legfrissebb adatok szerint így az év végi gyorsjelentésben jelzett ötszörösét is elérheti – írta közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége. Csaknem háromezer bejelentés érkezett a biztosítókhoz a december végi horvátországi földrengések okozta magyarországi károkról, a becsült kárösszeg megközelíti az 500 millió forintot – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kedden az MTI-vel. „A károsultak közül sokan csak az új évben fordultak biztosítóikhoz, a becsült kárösszeg a legfrissebb adatok szerint így az év végi gyorsjelentésben jelzett ötszörösét is elérheti” – írták.

A szövetség közleményében felidézte, hogy a december 28–29-i horvátországi rengéseket követő első két napban a hazai biztosítókhoz több mint ötszáz bejelentés érkezett, amelyek alapján a társaságok akkor 100 millió forintot meghaladó kifizetéssel számoltak, ugyanakkor jelezték, hogy további bejelentésekre számítanak. A Mabisz tájékoztatása szerint az új év első napjaira csaknem háromezerre nőtt a bejelentések száma, melyek nyomán a becsült kárösszeg megközelíti az 500 millió forintot.

Az összeg önmagában nem kirívó, mivel egy-egy nagyobb nyári vihar akár több milliárdos nagyságrendben is megterhelheti a biztosítói kasszákat, de az egy bejelentésre jutó, átlagosan mintegy kétszázezer forint viszonylag magasnak számít. „Ezt az indokolhatja, hogy a földrengés az épületek szerkezetében súlyosabb károkat okozhat, mint a felhőszakadás vagy a szélvihar” – emelte ki a biztosítók szövetsége.

Az összesített és már feldolgozott adatok alapján a legtöbb igazolható kárt a déli határhoz közeli Baranya, Somogy és Zala megyéből jelentették. A közlemény szerint a kárigények megalapozottságának megítéléséhez a társaságok saját szakértőik mellett a magyarországi földrengési információs rendszer nyilvános, interaktív adatbázisára támaszkodnak. Ez pontosan mutatja, hol voltak olyan rengések, amelyek biztosítási eseménynek minősülő károkat okozhattak.

– A társaságok folyamatosan térítik a károsultaknak a jóváhagyott kifizetéseket, van olyan biztosító, amely a szemlézett károk mintegy kilencven százalékában már le is zárta az eljárást – ismertette a Mabisz. Az ügyintézést jelentősen segíti, hogy tavaly, részben a járványveszély miatti kihívásra válaszul, a biztosítók felgyorsították digitalizációs szolgáltatásaik kiépítését a kárbejelentési és a kárfelmérési területeken is – tette hozzá a szervezet.

– Egyes biztosítóknál a bejelentett egyszerűbb esetek egy megajánlott összeg elfogadásával zárulhatnak. Ha viszont helyszíni kárszemle válik szükségessé, akkor a károsultak csak a legszükségesebb állagmegóvási munkálatokat végezzék el, például a megrongálódott épületek esetleges áramtalanítását, a vízvezetékek lezárását, és lehetőleg készítsenek mindenről fényképeket – hívta fel a figyelmet a Mabisz.

A szövetség jelezte azt is, hogy a mintegy négymillió magyarországi lakóingatlan 72-73 százaléka rendelkezik biztosítással. Az elemi károk kockázatait fedező alapbiztosítások már havi néhány ezer forintért elérhetőek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavalyi statisztikája szerint a lakásbiztosítások átlagára évi 36 ezer forint – áll a Mabisz közleményében.

Több magyarországi szervezet nyújt segítséget

Közben folytatódik az adománygyűjtés, illetve a segítségnyújtás a horvátországi földrengés károsultjainak Magyarországon. Mint az MTI emlékeztet, a magyar katasztrófavédelem már szerdán hat raklapnyi segélyszállítmányt indított Horvátországba a helyzet kezelésére; 250 összecsukható tábori ágyat és 250 hálózsákot ajánlottak fel, amelyeket Horvátország el is fogadott. Az ökumenikusok és a baptisták is gyűjtésbe kezdtek, mint ahogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és hivatalos karitatív szervezete, a Katolikus Karitász is. Az Ökumenikus Segélyszervezet egy munkatársa a helyszínen csatlakozott a károk pontos felméréséhez.

A segítő szándék azóta is megnyilvánul, a Somogy Megyei Közgyűlés Fidesz–KDNP-frakciójának minden tagja 50 ezer forintot ajánlott fel tiszteletdíjából a földrengés károsultjainak. A megyei önkormányzat keddi közleményében - Biró Norbertet (Fidesz–KDNP), a közgyűlés elnökét idézve – azt írták: a képviselők és az ugyancsak a támogatási szándékát jelző Somogy Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat felajánlása tovább növeli a Somogy Megyei Területi Horvát Önkormányzat számláján összegyűlt, a katasztrófa sújtotta településeken élők megsegítésére szánt összeget. A megyei önkormányzat kitért arra, hogy a somogyiak eddig mintegy 1,8 millió forintot fizettek be a horvát önkormányzat 10039007-00313900 számú számlájára, ahová továbbra is várják a felajánlásokat.

Pécsről kedden délelőtt indult útnak a földrengés sújtotta Petrinjába a helyiek adományait szállító kamion. A pécsi önkormányzat közleménye szerint téli ruhák, takarók, tisztálkodási szerek és tartós élelmiszerek vannak a Magyar Vöröskereszt Baranya Megyei Szervezetének segítségével összeállított adományok között.