Koronavírus: több mint három hónap alatt győzte le a szövődményeket a 34 éves kismama

Koronavírus: több mint három hónap alatt győzte le a szövődményeket a 34 éves kismama

Merkely Béla és Szilvia, a koronavíruson átesett 34 éves kismama (Fotó: Semmelweis Egyetem)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

69 nap intenzív kezelést követően, végre legyőzte a COVID-19 fertőzés okozta tüdőgyulladást és elhagyhatja Egyetemünk klinikáit Szilvia – számolt be a hírről csütörtök reggel Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Facebook-oldalán.

Mint írta, a 34 éves életvidám, rendkívül erős kismama életerejéről többször tett tanúbizonyságot az elmúlt időszakban. „Várandós nőknél nagyon ritka az ilyen lefolyású megbetegedés, amit nála tapasztaltunk: a vírus szövődményei miatt sürgősségi császármetszést, valamint több műtétet is végre kellett hajtanunk, továbbá műtüdő-, azaz ECMO-kezelésben is részesítettük. Köszönhetően a műtüdő alkalmazásnak, valamint a komplex intenzív terápiás ellátásnak, a kismama állapotát sikerült stabilizálnunk, s a rehabilitációt követően – remélhetőleg mielőbb – hazatérhet családjához, s életében először magához ölelheti újszülött kislányát.”

A Semmelweis Egyetem honlapján azt írták, hogy Szilviánál tavaly november 11-én diagnosztizáltak COVID-19 fertőzést. Ellátásában a Semmelweis Egyetem három klinikája vett részt: az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás, a Szülészeti és Nőgyógyászati, valamint a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika. A beteg a hatvani kórházból november 15-én került az egyetemre, a COVID-19 okozta súlyos tüdőgyulladás és a magzat életét is veszélyeztető oxigénhiányos állapot miatt. Az egyetemen azonnali, sürgősségi császármetszést hajtottak végre nála, ezzel megmentve a magzat életét.

A beteg általános állapota a műtétet követően stabilizálódott, a császármetszést követően 5 nappal meg lehetett szüntetni a gépi lélegeztetést, amelyet azonban 24 órával később, a tüdő kiújuló funkciózavara miatt ismételten el kellett indítani. A speciális, hasra fordított pozícióban alkalmazott gépi lélegeztetés ellenére a beteg – a koronavírus szövődményeként kialakult – globális légzészavarát nem sikerült stabilizálni, így fennállt a veszélye, hogy rövid idő alatt kritikus oxigénhiányos állapot alakulhat ki nála. Az orvoscsoport ekkor úgy döntött, hogy november 21-én megkezdik az ún. ECMO-kezelést.

Szilvia állapotát az ECMO programnak és a komplex intenzív terápiás ellátásnak köszönhetően sikerült stabilizálni, a tüdő helyettesítésére beállított ECMO-támogatásról fokozatosan „szoktatták le” kezelőorvosai a beteget, míg december 18-án végleg sikerült eltávolítani az eszközt, majd a betegnek – szintén a komplex és fokozatos terápiának köszönhetően – január 8-tól már a gépi lélegeztetésre sem volt szüksége. Rehabilitációját az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben folytatja.

Az egyetem honlapján azt írták, tudomásuk szerint ez volt Közép-Európában az első sikeres „műtüdő kezelés” COVID-19 okozta tüdőgyulladás terápiája során. Nemzetközi statisztikák szerint is ritka, hogy várandósoknál ilyen súlyos lefolyása lesz a COVID-19 fertőzésnek, a betegség európai és amerikai megjelenése óta, alig néhány esetet regisztráltak csak.