MOK: a törvénytervezet orvosi bértáblával kapcsolatos része így nem fogadható el
Orvosok és ápolók védőfelszerelésben a János kórházban (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Közzétette észrevételeit a Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által hétfőn előterjesztett, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényjavaslattal kapcsolatban a Magyar Orvosi Kamara elnöksége. A hétfő délutáni állásfoglalásában a MOK azt írja, az idő rövidsége miatt csak részlegesen tudták áttanulmányozni a tervezetet, amelynek a „bértáblával kapcsolatos része számunkra így nem fogadható el”. Mint megjegyzik, „egyrészt elfogadhatatlan problémát jelent a lefelé való differenciálás lehetősége, másrészt a bértábla nem kezeli a képesítésbeli különbségeket.”

Hozzáteszik: a MOK egyetért a differenciálás lehetőségével, de miután Orbán Viktor miniszterelnök a kamara bértábláját, mint alapbért fogadta el, az ettől való lefelé eltérítés az ellentétes a megegyezéssel. „Ha az Emmi a 40 százalékos eltérítési sávhoz ragaszkodik, akkor a MOK által elfogadott bértáblát 20 százalékkal meg kell emelni” – olvasható a kamara állásfoglalásában.

Megjelent a törvényjavaslat az orvosi bérek emeléséről
Hutter Marianna

Megjelent a törvényjavaslat az orvosi bérek emeléséről

A kormány 2023-ig évente fog emelni a béreken jövő év elejétől kezdve, a hálapénzért egy év börtön járhat, az orvosokat évente kell majd minősíteni.

– A másodállás vállalásának korlátozásának szükségességét elfogadjuk, de ennek feltételeit, kritériumait kormányrendeletben kell rögzíteni, hogy ne az elbíráló egyedi megítélésén alapuljon a döntés – írták véleményükben.

A hatálybalépéssel kapcsolatban pedig megjegyezték: „Kérdés, hogy 2020. november 18-ig elkészülnek-e a végrehajtási rendeletek, és felkészíthetők-e a végrehajtásra az ellátórendszer szereplői.”

Emmi: a szakdolgozók béremelésével kezdte az egészségügyi bérek rendezését a kormány
Magyar Hang

Emmi: a szakdolgozók béremelésével kezdte az egészségügyi bérek rendezését a kormány

A 2018-ban indított béremelési programnak köszönhetően négy lépcsőben, összességében 72 százalékkal emelkedik 2022-ig az egészségügyi szakdolgozók fizetése is – írta a minisztérium a szakdolgozói kamara állásfoglalására reagálva.

A teljes állásfoglalás pdf-dokumentumát ide kattintva tudják végigolvasni.