Az évszázad politikai botrányát harangozta be vasárnap Magyar Péter, aki lehallgatásáról, óriási titkosszolgálati akcióról beszélt sajtótájékoztatóján. A Tisza Párt elnöke elmondta, volt barátnője, Vogel Evelin 30 millió forintot követelt a párttól, azzal zsarolta őket, hogy titkos hangfelvételeket készített, és szükség esetén ezeket nyilvánosságra is hozza. A sajtótájékoztatón Magyar azt is kifejtette: úgy tudják, Vogel már meg is állapodott Kubatov Gáborral, a Fidesz pártigazgatójával a felvételek átadásáról.
Ennél is erősebb állítása volt, hogy a kormánypropagandát és a polgári hírszerzést irányító Rogán Antal magán titkosszolgálatot állított rá és a Tisza Párt más politikusaira, munkatársaira, továbbá hogy Rogánék olyan mesterséges intelligencia-programot (MI) vásároltak, amivel hamis videó- és hangfelvételeket készítenek Magyar Péterről, szex- és kábítószerbotrányba keverve a pártelnököt. Magyar azt mondta, erre egymilliárd forintot fordítottak. Meglepő fordulattal, Magyar a belügyminiszter, Pintér Sándor segítségét kérte: küldessen szakértőket a bepoloskázott Tisza-iroda megtisztítására, s szálljon szembe a „rogáni gépezettel”.
A döbbenetes bejelentés után felpörögtek az események. Hétfőn valóban megjelent egy lejáratásra is alkalmas hangfelvétel Magyar Péter és Vogel Evelin beszélgetéséről, amit a Hősök terén rögzítettek, az ott rendezett megmozduláson. Magyar Péter ezt manipulált, összevágott anyagnak nevezet. A sajtó hétfőn egyre több olyan momentumot erősített meg, amely – részben legalábbis – alátámaszthatja a Magyar által mondottakat: kiderült, hogy létezik, és a HVG szerint valóban propagandacélokra szolgált volna a pártelnök által említett Objectiv.hu, vagyis a portál, ahová elméletileg a kompromittáló videókat töltötték volna fel. Vogel Evelin pedig valóban élvezi a Fidesz-közeli informatikai vállalkozó, Vertán György támogatását (erről később bővebben is írunk – a szerk.).
A Magyar Hang annak próbált utánajárni, mennyire lehet hiteles a Magyar Péter által vázolt történet, ami az állami hírszerzési szervek és a Fidesz számára éppúgy botrányos lehet. Lapunk elismert szakértőket kérdezett, akik azonban a téma érzékenysége miatt nevük elhallgatását kérték.
A piaci hírszerző nem bajlódik papírozással
„Ha engem kérdez, ez simán elképzelhető. A pénz és a szaktudás, valamint a politikai motiváció is rendelkezésre áll egy Magyar Péter elleni titkosszolgálati akcióhoz” – így kommentálta a vasárnapi bejelentést egy a lapunknak névtelenséget kérve nyilatkozó nemzetbiztonsági szakember, hozzátéve, nem szeretne állást foglalni abban, hogy Magyart tényleg állami hírszerzők figyelték-e meg vagy sem. A Pegazus-botrány óta azonban szerinte egyértelmű, hogy akár újságírók lehallgatásához, telefonjuk és lakásuk „betechnikázásához” is adottak a gumiszerűen tágan értelmezhető törvényi keretek.
A Rogán Antalnak tulajdonított magánszolgálat kapcsán a szakértő felidézte: 2006-2007 környékén az UD Zrt. éppen ilyen, a Fideszhez kötődő privát hírszerző ügynökség volt, amely a hivatásosokhoz hasonló alapossággal nyomozott Dávid Ibolya, majd – már később – Bajnai Gordon ügyei után. E ponton érdemes megjegyezni, hogy az UD-t vezető Horváth László ma a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatási vezetője – a szerk.).
Arra is akadt magyarázata, hogy Rogán miért hozna létre egy privát céget, ha közben ő felügyeli a teljes polgári hírszerzést: a piacon dolgozó szakembereket – jellemzően egykori nyomozókat és hírszerzőket – sikamlósabb, a törvényi kereteket esetleg áthágó feladatokkal is meg lehet bízni, és készpénzes kifizetésnél nyoma sem marad a megbízásnak. „Egy állami szolgálatnál mindig kétséges a dolgozók teljes lojalitása, az, hogy nem tesznek-e félre valamilyen anyagot, saját egzisztenciájukat védve. Ráadásul a műveleteket valamilyen módon dokumentálni kell, és fennáll a dekonspiráció veszélye is” – mondta. „A politikusi táskás emberek által létrehozott vagy fizetett ügynökségeknél azonban ilyen gond nincs, ők nokiás doboznyi pénzkötegekkel tudnak fizetni, vagy lakást biztosítanak annak, akinek kell” – mondta nyilatkozónk, utalva a Vogel Evelinnek biztosított fővárosi lakásra.
Ennek megértéséhez tudni kell, hogy Magyar Péter Vertán Györgyöt, a Fideszhez közel álló informatikai nagyágyút említette, mint Vogel és Varga Judit kapcsolattartóját – és valóban van kapcsolat a három személy között: Vogel Evelin egy Vertánhoz köthető cég Alkotmány utcai lakásában él, s ezt a 444.hu is megerősítette, Vertán György pedig úgy nyilatkozott, hogy régi barátságot ápolnak. Varga Judit egykori igazságügyi miniszter pedig szeptember óta Vertán közismert cégénél, a Tigra Kft.-nél dolgozik – írta meg a lap.
Háborúba vinni Pintért
Nemzetbiztonsági forrásunk hozzátette, ő biztosan nem fordult volna Pintér Sándorhoz a Tisza Párt lehallgatott irodáinak ügyében, hiszen annak idején – ahogy az a Pegazus-ügyből feltételezhető – nem kizárt, hogy épp Pintér jóváhagyásával hallgattak le több tucat ellenzéki aktivistát, közéleti személyiségeket, médiatulajdonost. Ám Magyar Péternek több oka lehetett a belügyminiszter megszólítására: vannak olyan vélemények, hogy így próbálta meg mozgásba hozni, a történetbe kényszeríteni a politikust, akiről tudhatta, hogy meglehetősen feszült a viszonya a szolgálatok élére emelt és a kampánygépezetet irányító Rogánnal.
„Nem véletlen, hogy – az Alkotmányvédelmi Hivatal kivételével – a belügyminiszter szinte összes bizalmasát lecserélték a polgári titkosszolgálatoknál, amikor Rogán Antal vette át ezek felügyeletét. Magyar Péter pedig, korábbi felesége, az akkori igazságügyi miniszter, Varga Judit jóvoltából beleláthatott a rogáni boszorkánykonyha működésébe. És az is beszédes, hogy Varga Judit az összes pegazusos megfigyelés jóváhagyását helyettesének, Völner Pálnak engedte át, tegyük hozzá, törvénysértően” – mutatott rá forrásunk.
Ha megugrik a büdzsé, az jelent valamit
Ami az említett, milliárdos értékű mesterséges intelligencia-projektet illeti, a szakértő emlékeztetett, hogy az MI-t évek óta használhatják a hazai szolgálatok, legyen szó hang- vagy videóanyagok manipulálásáról, generálásáról. Szerinte a Városháza-gate is példa volt erre, ami rávilágított az állami és piaci hírszerzés között információáramlásra.
Azt, hogy a polgári hírszerzés valóban készült-e ilyen nagy összegű MI-bevásárlásra, nem tudhatjuk: forrásunk szerint azonban mindig árulkodó, amikor a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak (NBSZ) a költségvetési törvényben meghatározott működési kiadásait év közben váratlanul megemelik, mivel ezek a módosítások a közeljövőben tervezett beruházások, vásárlások összegére utalnak. Az év elején 16 milliárdos kiadási büdzsével startoló NBSZ egyébként épp a napokban kapott plusz kétmilliárd forintot, nem részletezett célokra.
Megkérdeztünk egy mesterséges intelligencia-kutatással foglalkozó kutatót is, mennyire hihető Magyar állítása, hogy egy új MI-program segítségével gyártanak majd róla leleplezőnek szánt videókat és hanganyagokat. „Ennek nincs gyakorlati akadálya. Már most léteznek olyan MI-k, mint a Sora vagy a KlingAI, amelyek hibátlan, megtévesztően valósághű videókat tudnak készíteni előre megadott információk alapján” – mondta a szintén névtelenséget kérő MI-szakember.
Az új mesterséges intelligenciák ráadásul bitről bitre alkotják újra a feldolgozott képeket, így nincs olyan kiugró zajszint sem, amely a deepfake videókban egy arc maszkolásakor, lecserélésekor jelentkezni szokott a videókban. Árulkodó csak az MI által vétett belső hiba (rosszul eltalált mozgás, fizikai vagy anatómiai tévedés) lehet, vagy az, ha a bemutatott karakter mimikája, viselkedése életszerűtlen.
Ezt azonban kiküszöbölheti a gyártás mögött álló filmes csapat. Az MI-szakértő szerint az egymilliárdos összeg is csak úgy lehet reális, ha a szoftver mellé hardvert, üzemeltetést is vásároltak, és egy keretszerződésben megbízott stáb csiszolgatja a készülő anyagokat.
Persze, felmerülhet egy jóval triviálisabb megoldás is. Mégpedig az, hogy a Magyar Péter által manipuláltnak nevezett felvételek valódiak, a politikus pedig előre menekül, és a „beoltásnak” nevezett retorikai fogást használja: a közelgő leleplezés gyengített, megkérdőjelezett változatával immunizálja a Tisza híveit, akikre így már nem hat a várható botrány – jegyezte meg forrásunk.