Keresztülhúzta a járvány Trump számításait
Donald Trump (Fotó: Reuters/Joshua Roberts)

A politikusok többségének világszerte megdobta a népszerűségét a járvány hatékony kezelése. Nagyot futott e tekintetben Giuseppe Conte olasz kormányfő, Angela Merkel német kancellár, de Emmanuel Macron francia elnök is. A veszélyt sokáig bagatellizáló, majd a berobbant járványt is bizonytalanul kezelő, és a legnehezebb pillanatokban nárcisztikusan összevissza hadováló Donald Trump újraválasztásának esélyeit viszont egyáltalán nem növelték a válságos hónapok. Szerencséje lehet, hogy ellenfele, Joe Biden sem túl meggyőző, inkább csak Trump hibáiból él.

Mozgalmas napokat él át az Egyesült Államok. Miközben az államok jelentős része még mindig a járvánnyal küzd és csak lassan kezdődhet meg a gazdaság újraindítása, a minneapolisi rendőri túlkapás (meghalt egy férfi, mert egy rendőr intézkedés közben hosszú időn keresztül a nyakán térdelt – a szerk.) miatt elszabadultak az indulatok. A látványosan romló gazdasági helyzet miatt amúgy is ideges hangulatot tovább rontja a kirobbant erőszakhullám. Közben majd’ egy évtized után ismét amerikai űrhajón érkeztek amerikai asztronauták a Nemzetközi Űrállomásra, az elnök újabb négy országot hívott meg az őszre halasztott G7-es csúcsra, és teljes erővel dübörög a Fehér Ház Kína ellenes hadjárata is.

Egyre több vezető republikánus politikus fordít hátat Trumpnak
Nádasi Balázs

Egyre több vezető republikánus politikus fordít hátat Trumpnak

Joe Biden demokrata elnökjelölt szerint Amerika lelkéért folyik most a küzdelem, miközben egyre több befolyásos republikánus jelenti ki nyíltan, hogy nem fogja támogatni a jelenlegi elnököt novemberben.

Nem jó a helyzet, Donald Trump azonban talán nem is nagyon bánja, hogy a fekete bőrű George Floyd halála miatti tiltakozások egy időre elterelték a figyelmet a lassan már kétmillió fertőzöttel járó járványról. A zavargások közben egy pillanatra összeránthatják az elnök főképp fehér bőrű szavazótáborát, amely a faji kérdések helyett most jóval inkább az egyre nehezedő szociális helyzetre és a koronavírusra koncentrált. Trump pedig mutogathat a tiltakozókat hergelő anarchista és szélsőbalos csoportokra.

Közeledik az igazi kampány, és Trump egyáltalán nem áll jól a rajtvonalnál. Tele van a sajtó azzal, hogy a demokrata jelölt mintegy 10 százalékkal vezet. Vannak olyan közvélemény-kutatások is, amelyek szerint az elnök egy mostani választáson aligha kapna többet 35 százaléknál. De még a legóvatosabb becslések is Trump hátrányát mutatják. Az ABC egyik legutóbbi felmérése szerint például a biztos választók körében is 5 százalékos a különbség Joe Biden és Donald Trump között. Néhány kiugrástól eltekintve az elnök népszerűsége már jó ideje a 38 és 44 százalék közötti sávban mozog, és a mostani rendkívüli helyzetben sem sikerült lényegesen faragni az átlagosan 10 százalékos különbségen. Sőt! Biden lényegében meg sem szólalt, ennek ellenére – vagy éppen ezért – 8 százalékkal többen gondolják úgy, hogy jobban kezelte a járványhelyzetet, mint a hibát hibára halmozó Trump.

Négy éve ilyenkor Trump akkori demokrata ellenfele, Hillary Clinton négy százalékponttal vezetett, a színtelen-szagtalan Biden tehát e tekintetben jobban áll. S ha mindehhez hozzávesszük, hogy a járvány kirobbanása előtt majdnem mindenki biztosra vette Trump ismétlését, akkor az elnök szempontjából még ijesztőbb a jelenlegi helyzet.

Az egyértelmű, hogy az elmúlt hónapok válságának kezelésére Trump alkalmatlannak bizonyult. Közben a demokraták belső vitái csendesedtek, és egyértelművé vált Biden jelölése. Persze azért korai lenne még temetni Trumpot, hiszen az országos népszerűségi mutatók legfeljebb irányadók, ám a sajátos amerikai választási rendszerben nem döntőek. Hillary Clinton például négy éve összességében két százalékkal többet szerzett, mégis vesztett. Az már inkább aggodalomra adhat okot a republikánus körökben, hogy Trump pozíciói az említett elektori rendszer szempontjából kiemelten fontos ingaállamokban is gyengültek.

Lángba borul az Egyesült Államok egy fekete férfi halála miatt, Trump már a hadsereggel fenyegetőzik
Ficsor Benedek

Lángba borul az Egyesült Államok egy fekete férfi halála miatt, Trump már a hadsereggel fenyegetőzik

George Floyd hétfőn hunyt el egy brutális rendőri intézkedés közben Minneapolisban. A zavargások más városokra is átterjedtek országszerte. – Ha elindul a fosztogatás, elindul a lövöldözés is – ígérte az elnök.

A fő kérdés most az, hogy őszig mutat-e életjeleket a gazdaság. Trump alacsonyabb népszerűségét ugyanis egészen a járványig ellensúlyozták a régen látott alacsony munkanélküliségi mutatók, a növekvő bérek és a töretlen konjunktúra. Ez a szárnyalás azonban megtört, a gazdaság recesszióba fordult, a munkanélküliség pedig már 20 millió feletti. S ha a választások előtt nem csillan meg a remény, Trump bajban lesz. Annak ellenére, hogy Biden sem mutat igazán elnöki erényeket.

Trump most láthatóan arra alapoz, hogy Kínát, valamint a WHO-t tegye felelőssé a járványért, ezzel valamelyest csökkentheti esetlenkedését. Közben igyekszik elhitetni, hogy Biden túl puha Kínával szemben. Kérdés az is, hogy mennyire zárnak össze a demokraták Biden mögött. A járvány ugyanis sok tekintetben éppen a félretolt ellenfelek, Bernie Sanders és Elizabeth Warren radikálisnak tartott nézeteit igazolta. Ráadásul kieshetnek még csontvázak is a szekrényből, mint volt már Biden zaklatási ügye vagy a Ukrainegate.

A kulcskérdés azonban mégiscsak az lesz, hogy miként alakul a gazdaság helyzete. De ha ősszel újra eléri a járvány Amerikát, még az sem kizárt, hogy a választásokat is el kell halasztani.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2020/23. számában jelent meg június 5-én.

Hetilapunkat megvásárolhatja az újságárusoknál, valamint elektronikus formában! És hogy mit talál még a 2020/23. számban? Itt megnézheti!