„A Hír TV-ben, a törvénytervezettel foglalkozó interjúban Dr. Bódis József államtitkár a modellváltás előnyei mellett érvelt, ugyanakkor elmondta, hogy az egyetemnek vannak a „vezetéssel, vezetőváltással kapcsolatos megoldandó feladatai”. – Megítélésünk szerint a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) elvégezte a vezetőváltással kapcsolatos feladatát. A szenátus 2019. november 29-én nyílt pályázat után, jogszerűen rektorjelöltnek állította Upor László egyetemi tanárt, akit a mai napig nem neveztek ki. Ennek ellenére, az egyetemi közösség bizalmát élvező vezetés irányításával, az oktatás, a vizsgáztatás és a felvételik továbbra is zavartalanul folynak. Félrevezetőnek és sajnálatosnak tartjuk, hogy a modellváltásról szóló riportban elhangozhatott az a szakszerűtlen és sokszor ismételt állítás is, hogy „az egyetem balliberális intézmény” – írja csütörtökön kiadott közleményében az intézmény.
Mint ismert, szerdán látott napvilágot az a hír, miszerint új modellben működhet tovább a Színház- és Filmművészeti Egyetem. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium május 26-án nyújtotta be az Országgyűlésnek a felsőoktatási intézmény modellváltását szabályozó törvénytervezetet. Állításuk szerint az átalakítás a magyar kultúra fejlődését is biztosítja.
„Értelmezésünkben a modellváltás után – az Alaptörvény X. cikk (1) bekezdésével összhangban – az egyetem legfőbb döntéshozó szerve továbbra is az egyetem polgárai által megválasztott szenátus lesz, és az egyetem felelős vezetőjét, a rektort nyílt pályázat útján a szenátus választja ki és terjeszti fel kinevezésre. Az oktatókat, az intézetvezetőkkel egyetértésben, az egyetem rektora nevezi ki, a szenátus jóváhagyásával. Az oktatás kereteit az akkreditációs folyamatban elfogadott tananyagok szabják meg mind az elmélet, mind a gyakorlat területén” - fogalmaz közleményében az SZFE vezetősége, mely próbál optimistán tekinteni a jövőbe.
Mint írják „a törvényjavaslat benyújtását megelőző tájékoztatásokon, melyeket Bódis József államtitkár és Horváth Zita helyettes államtitkár tartottak, többször elhangzott, majd egy levélben is megerősítették, hogy a kormány és a fenntartó is kiemelten fontosnak tartja, hogy az intézmény számára ideális működési formát az egyetemmel együttműködésben alakítsák ki. Biztosítottak bennünket, hogy „ez a munka a leendő kuratórium, a jelenlegi fenntartó, az egyetem vezetése és a hallgatók bevonásával” történik majd. A közösen kidolgozandó alapító okiratok <<lehetőséget biztosítanak az egyetem és a kuratórium közötti fékek és ellensúlyok ideális kialakítására>>. Felkértek bennünket, hogy bővebb listával tegyünk ajánlatot az ötfős kuratórium tagjaira, melyből egy lehet az egyetemmel alkalmazotti viszonyban. Az utolsó szóbeli tájékoztatás alapján abban is reménykedhetünk, hogy újra napirendre kerül az új campus-beruházás, amely az egyetem méltatlan infrastrukturális állapotát rendezi.”
Az SZFE vezetősége bízik abban, hogy az egyetem és a fenntartó érdekei közösek, és a modellváltás miatt nem sérül az oktatás nemzetközi hírű színvonala. „Csak remélni tudjuk, hogy a szűk három hónap elegendő lehet a részletek közös kidolgozására" – zárják soraikat.