A XX. század elején az ország egyik legsikeresebb primadonnája volt a ceglédi születésű Patkós Irma, akit élete alkonyán fedezett fel magának újra a filmszakma.
(...)
A végrendeletét már a nyolcvanas években megírta: örökös hiányában házát a városra hagyta azzal a kéréssel, hogy lakhelye mindig a művészet és a kultúra otthona legyen. Ingóságait – bútorait, festményeit, ékszereit, drága szőnyegeit, készpénzét – a helyi Kossuth Múzeum kapta meg, ezek egy részéből itt ma is látható emlékkiállítás, a tárgyak nagy többségét viszont egy, a nyilvánosság elől elzárt raktárban tárolják. A művésznő emlékét ma is aktívan őrzik a városban, művészeti szakközépiskola és egy moziterem is viseli nevét, egykori lakóháza azonban több mint tíz évig üresen állt.
Mindenkiben ott van a művész! | Magyar HangA helyi festőművész, Sárközy Erzsébet, Patkós Irma közeli barátja, látva, hogy a ház hamarosan az enyészeté lesz, úgy döntött megvalósítja mindazt, amit Patkós Irma egykoron elképzelt.
(...)
A Fiam az elmúlt tíz év alatt a város megkerülhetetlen intézményévé nőtte ki magát, az itt folyó munka sikerét jól mutatja, hogy harminckét diákjuk művészeti szakközépiskolákba és a Magyar Képzőművészeti Egyetemre nyert felvételt. (...) Erzsébet négy művészetpedagógus társával közösen nemcsak az alkotni vágyóknak és a valódi tehetségeknek, de nehezebb sorsú, illetve pszichés problémával küzdő gyerekeknek is támaszt nyújt.
(...)
Az alkotóműhely és az önkormányzat viszonya azonban elmérgesedni látszik. (...) Tavaly ősszel a viharos időjárás megrongálta a bejárati kaput, amit a hideg idő miatt mielőbb meg kellett csináltatni. Mivel a javíttatásra az önkormányzat nem adott pénzügyi támogatást, Sárközy Erzsébet a Facebookon kért segítséget a helyiektől. Ezt azonban a polgármester nem nézte jó szemmel, felszólította Erzsébetet, hogy kerülje a nyilvánosságot, különben megnézheti magát. Az ajtó javítását végül az önkormányzat magára vállalta, de az idei, jubileumi Rajzás című kiállításra már semmilyen támogatást nem nyújtott a városháza.
(...)
A teljes cikket keresse a Magyar Hang július 19-én megjelent 2019/29. számában!
Hetilapunkat megvásárolhatja az újságárusoknál, valamint elektronikus formában a Digitalstandon! És hogy mit talál még a 2019/29. számban? Itt megnézheti!