Egyre nehezebb felmérni, mennyien lehetnek itthon szerhasználók
Paksi Borbála és Demetrovics Zsolt

Csak korlátozottan állnak rendelkezésre adatok arról, hogyan alakult 2013 és 2020 között Magyarországon a drogfogyasztás elterjedtsége, a szaktárca kutatástámogatásának visszaszorulása miatt nem tudtuk nyomon követni a stratégiai időszakban történt változásokat – erről is beszélt lapunknak adott interjújában Paksi Borbála. Az ELTE PPK Neveléstudományi Intézetének kutatójával, a közelmúltban megjelent Addiktológiai problémák Magyarországon című kötet kapcsán beszélgettünk, melynek egyik szerkesztője volt.

Mint mondta, a 2019-es adataik szerint a 18–64 év közötti felnőtt lakosság 7,9 százaléka próbált már ki élete során valamilyen tiltott drogot. Ez leggyakrabban marihuána vagy hasis, ezt követi az ecstasy, a szintetikus kannabinoidok, az amfetamin, a kokain, majd a dizájnerstimulánsok. A tiltott drogokkal való találkozás – a mai felnőtt népességben – átlagosan 19 éves korban történt, de van, aki már 12 éves korban kipróbált valamilyen drogot, 26 éves kor után pedig már nem jellemző a próbálkozás.

• Miként értékeli, hogy a kormány 2013-as nemzeti drogellenes stratégiája azt a célt tűzte ki, hogy hazánk 2020-ra drogmentes legyen?
• Hogyan alakulnak a számok?
• Kik lesznek nagyobb eséllyel függők?
• A vallásosság védőfaktor lenne?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!