Az időszámításunk tökéletlen, mindig is az volt. Míg az eddigi évszázadokban a hibák kijavítására megtették a szökőévek és nagy ritkán az egyéb kiigazítások, addig a mai számítástechnika uralta világban már az ezredmásodperces eltéréseknek is messzemenő, akár tragikus következményeik lehetnek. Ha nem tökéletesen ugyanúgy ketyegnek az órák, az zavart okozhat a GPS, az internet és minden működésében, amit számítógépek irányítanak. A tudósok a probléma megoldását a szökőperc bevezetésében látják.
Az emberi időszámítás hagyományosan a periodikus csillagászati jelenségeken alapul, konkrétan a Föld saját tengelye körüli forgásán (egy teljes fordulat = egy nap), és a Föld Nap körüli keringésén (egy teljes kör = egy év). Az első probléma – ahogy arra már az ókorban felfigyeltek –, hogy a Föld Nap körüli keringése nem egész számú többszöröse a forgási idejének, magyarul nem pontosan 365 nap egy év, hanem átlagosan (és itt nagyon fontos ez az átlagosan!) 365,242189 nap – vagyis 365 nap 5 óra 48 perc 45 másodperc. Ha nem lennének négyévente szökőnapok (február 29.), akkor évente majdnem hat órát veszítenénk, ami egy évszázad alatt 24 nap eltérést okoz.
• Hogyan lehet orvosolni az időszámítás hibáit?
• Miért vált-e probléma sokkal súlyosabbá mostanában?
• Miért nem vezetik be a legegyszerűbb megoldást?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!