Lakáspiac: az idei a vevők éve lesz, az áresés is folytatódhat
Fotó: Unsplash/Aneta Pawlik

A lakáspiacon is jelentős változásokat eredményezett az energiaárak tavalyi elszabadulása. A rezsicsökkentés részleges kivezetése alapvetően változtatta meg a lakás-, vagy házvásárlásban gondolkodók preferenciáit. Amíg korábban csak keveseket érdekelt a rezsiköltségek összege, addig a földgáz és az elektromos áram árának drasztikus emelkedése elsődleges szemponttá tette az épület energiafogyasztását. Az átlagfogyasztás feletti energiahasználat miatt sokszorosára emelkedő kiadások leginkább a nagy alapterületű, rossz hőszigetelési és hőmegtartási képességgel rendelkező, úgynevezett Kádár-kockaként emlegetett ingatlanokat sújtják.

A tavalyi évben a fordulatot egyértelműen a rezsicsökkentés részleges kivezetésének nyári bejelentése jelentette. A 2013 óta tartó folyamatos áremelkedés ekkor torpant meg. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági elemzője szerint a harmadik negyedévben szinte megállt a drágulás. Az adatok azt mutatják, hogy amíg a 2020 végétől 2022 közepéig tartó időszakban 3,6-9,7 százalékkal drágultak a használt lakások az előző negyedévhez képest, addig a tavalyi év harmadik negyedében mindössze 1,1 százalékos volt az áremelkedés, vagyis gyakorlatilag megállt a drágulás. Sőt, a nagyvárosokban már egyenesen árcsökkenésről beszélhetünk. A tavaly decemberi árakhoz képest idén januárban már 0,9 százalékos árcsökkenést tapasztalunk a fővárosban, így Budapesten a négyzetméterenkénti átlagár 976 ezer forintra esett. Még ennél is nagyobb, 1,9 százalékkal estek az árak a megyeszékhelyeken, ahol 588 ezer forintos négyzetméterenkénti átlagárat mutat a statisztika.

• Miért lehet egyre könnyebb alkudni?
• Mit hoz a jövő?
• Mi lesz a Kádár-kockákban élőkkel?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!