Herpeszvírus támadta meg a budapesti állatkert kiselefántja, Samu szervezetét. Ez a vírus nem az, ami az emberek életét is megkeseríti, ez ugyanis az elefántok esetében halálos kimenetelű lehet. Samunak 50 százalék az esélye a túlélésre, ami a korábbi évek eredményeihez képest jónak mondható.
– Jobban van Samu, bizakodók vagyunk. Két hete a szokásos szűrővizsgálat részeként elvégzett vérvételkor derült ki, hogy erőre kapott a herpeszvírus a kiselefánt szervezetében, ezért azonnal intenzív terápiába kezdtünk. Akkor még nem altatással, hanem szájon át adható vírusellenes készítménnyel – mondta el a Magyar Hangnak Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) szóvivője. A kezelés a következő napokon napi szinten altatásokkal folytatódott. Ezt az altatást úgy kell elképzelni, hogy az állat nem dől el és nem „alszik”, hanem végig lábon áll. Ez a bódított állapot ahhoz kell, hogy a szakemberek tudjanak körülötte tenni-venni. A kezelés minden elefántot érint az állatkertben, mert mindegyik állat adhat vért a kicsinek: a nagytestvére, Arun, az anyja, Angele és az apja, az 5600 kilogrammos Assam is. Ezért őket is altatták, hogy vért tudjanak venni tőlük. Az egy és háromnegyed éves, 600 kilós Samut mindig az anyjával együtt bódították el, mert folyamatosan együtt vannak. Mindent összevetve a kezelésekhez hétfőig tizenhat altatásra volt szükség – mondta el Hanga Zoltán.
• Menyi esélye lenne Samunak a túlélésre a vadonban?
• Ha 50 százalék a gyógyulási esély, az mennyire számít jónak?
• Mit okozott a többi elefántnál a kezelés?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!